Ukraina akuzon forcat ruse se kanë sekuestruar 2000 vepra arti në Mariupol

Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar forcat ruse për sekuestrimin e “mbi 2,000 veprave të artit” nga muzetë në qytetin e pushtuar të Mariupolit dhe zhvendosjen e tyre në zonat e rajonit të Donbasit të kontrolluar nga Rusia. “Okupatorët ‘çliruan’ Mariupolin nga trashëgimia e tij historike dhe kulturore. Ata vodhën dhe zhvendosën më shumë se 2000 ekspozita … Continued

Polonia i ofron Sllovakisë ndihmë ajrore

Ministri sllovak i mbrojtjes, Jaroslav Nad, thotë se Polonia është e gatshme të ruajë hapësirën ajrore sllovake, nëse vendi vendos të heq nga përdorimi flotën sovjetike MiG-29. Homologu i tij polak tha se avionët F-16 të Polonisë mund të ofrojnë mbrojtje nga bazat brenda Polonisë, shkruan BBC. Avionët polakë tashmë ndihmojnë në mbrojtjen e shteteve … Continued

Norvegjia mbyll kufijtë dhe portet për automjetet dhe anijet ruse 

Norvegjia po ndjek paketën e pestë të sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë dhe do të vendosë një ndalim për transportin rrugor rus dhe anijet ruse që lejohen të ankorohen. Në një deklaratë të premten, Anniken Huitfeldt, ministrja norvegjeze e punëve të jashtme, tha se sanksionet funksionojnë më mirë kur disa vende bien dakord për … Continued

Eksperti ushtarak: Forcat ruse do të shemben brenda javësh

Eksperti ushtarak Mike Martin, tha se sulmi rus në Ukrainë ka dështuar. Sipas tij, sulmi i Rusisë ka “dështuar” dhe beteja për rajonin do të përfundojë brenda dy deri në katër javë. Studiuesi i luftës në King’s College në Londër thotë: “Në thelb rusëve do t’u mbarojnë trupat dhe ukrainasit do të kundërsulmojnë.” Rusët e … Continued

Atletja 14-vjeçare dhe nëna e saj u vranë në Mariupol

Një vajzë 14-vjeçare që fitoi medalje të arta në kampionatin kombëtar të peshëngritjes së Ukrainës është vrarë nga granatimet ruse në Mariupol. Alina Peregudova ishte kandidate për kombëtaren e Ukrainës dhe aspironte të përfaqësonte vendin e saj në nivelin më të lartë, shkruan BBC. “Paqja ruse” erdhi e cila e çliroi atë nga kjo e … Continued

Vritet gazetarja e Radio Evropës së Lirë në Kiev, Vira Hyrych

Ka mbetur e vrarë gazetarja e Radio Evropës së Lirë në Kiev, Vira Hyrych, pasi një raketë nga sulmi rus e ka goditur ndërtesën ku ishte duke jetuar ajo. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka bërë të ditur se sulmi ka ndodhur me 28 prill, teksa trupi i gazetares është gjetur nën rrënoja mëngjesin e … Continued

Klitschko: Putini i tregoi “gishtin e mesëm” OKB-së

Të enjten Rusia sulmet me raketa Kievin gjatë një vizite të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterrez së bashku me presidentin, Vlodymyr Zelensky. Për këtë, ka reaguar kryetari i Bashkisë së kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, i cili ka thënë se Putini i tregoi OKB-së “gishtin e mesëm”. “Çfarë është simbolike, në këtë moment Sekretari … Continued

OSBE do t’i japë fund misionit të saj në Ukrainë

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, OSBE, e cila ka mbajtur një mision vëzhgues dhe monitorues në Ukrainën lindore për vite me radhë, njoftoi dje se do t’i duhet t’i jepte fund vendosjes afatgjatë. Moska – një nga anëtarët e grupit – vuri veton ndaj një zgjatjeje të misionit. “Ky nuk është një vendim … Continued

Britania e Madhe: Putin mund të fillojë Luftën e Tretë Botërore nga 9 maji

Vladimir Putin mund të shpallë një luftë të re botërore brenda disa ditësh, ka paralajmëruar Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë. Paralajmërimi vjen pasi Rusia pretendoi se pushtimi i Ukrainës ka të ngjarë të përfundojë në një luftë botërore bërthamore, raporton “The Sun“. Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace ka paralajmëruar se tirani rus mund të përdorë … Continued

Biden: Putin nuk do të ketë kurrë sukses të dominojë Ukrainën

President ii SHBA-ve, Joe  Biden i ka kërkuar Kongresit 33 miliardë dollarë (27 miliardë £) në ndihmë ushtarake, ekonomike dhe humanitare për të mbështetur Ukrainën “për pesë muajt e ardhshëm”. Biden tha se ishte “kritike” për ligjvënësit amerikanë që të miratonin paketën dhe Amerika nuk mund të “qëndronte pranë” pas pushtimit, shkruan BBC. Ai tha se … Continued