Ukraina kërkon garanci sigurie nga Rusia për evakuimin e Mariupolit

Ukraina nuk ka arritur asnjë marrëveshje me Rusinë për krijimin e një korridori humanitar për civilët nga qyteti jugor i Mariupolit, tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshschuk. Rusia njoftoi se një armëpushim për fabrikën e çelikut Azovstal do të bëhej nga ora 14:00 me orën lokale (11:00 GMT), për të lejuar evakuimin e civilëve të strehuar brenda, … Continued

Të rejat e fundit nga fabrika e çelikut në Mariupol

Rusia thotë se do të lejojë civilët e bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol të evakuojnë zonën që tani, shkruan BBC. Armëpushimet e mëparshme për të lejuar evakuimin e civilëve nga Mariupol kanë dështuar ose nuk janë respektuar vazhdimisht nga forcat ruse. Ajo vjen pasi bombardimet e fabrikës së çelikut, ku luftëtarët dhe civilët … Continued

“Stacionet e trenit nën zjarr” në Ukrainën qendrore dhe perëndimore

Pesë stacione treni në Ukrainën qendrore dhe perëndimore janë sulmuar, duke rezultuar në një numër viktimash, shkruan BBC. Oleksander Kamyshin, i cili drejton kompaninë shtetërore hekurudhore të Ukrainës Ukrzaliznytsia, i tha televizionit ukrainas se sulmet ndodhën brenda një ore nga njëri-tjetri të hënën në mëngjes. Ai vjen pas një sulmi me raketa nga forcat ruse muajin … Continued

Bridget Brink emërohet si ambasadore e SHBA-ve në Ukrainë

Zyrtarët amerikanë e kanë emëruar edhe ambasadoren e re të SHBA-ve në Ukrainë, shkruan BBC. Diplomatja Bridget Brink, e cila aktualisht është ambasadore në Sllovaki, do të plotësojë një pozicion që ka mbetur i zbrazët që nga fillimi i vitit 2020 nën administratën e Donald Trump.  Mediat amerikane raportuan se presidenti Joe Biden do ta emërojë … Continued