Zelensky: Liderët që planifikojnë të vizitojnë Ukrainën nuk duhet të vijnë me duar bosh

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha të shtunën se liderët që planifikojnë të vizitojnë Ukrainën “nuk duhet të vijnë këtu me duar bosh”.  Zelensky i bëri komentet kur u pyet se çfarë pret nga vizita e Sekretarit të Shtetit të SHBA, Antony Blinken dhe sekretarit amerikan të mbrojtjes Lloyd Austin në Kiev të dielën. “Pse është … Continued

Zelensky i kënaqur me ndihmën ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar

I pyetur për ndihmën ushtarake nga Britania e Madhe, Zelensky tha se ishte “i kënaqur” me atë që kishte marrë Ukraina dhe shtoi se ishte veçanërisht mirënjohës për ndihmën edhe nga SHBA, shkruan BBC. “Ne duam më shumë sesa po na jepet, por jemi të kënaqur. Ne nuk mund të refuzojmë apo refuzojmë asgjë gjatë … Continued

Ukraina thotë se dy gjeneralë të tjerë rusë janë vrarë

Ushtria ukrainase pretendon se ka “eliminuar” dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë luftimeve në rajonin juglindor Kherson, shkruan BBC. Një gjeneral i tretë nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të e Rusisë u tha se ishte plagosur rëndë dhe një qendër komanduese lëvizëse u shkatërrua, sipas përditësimit të inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Ekspertët perëndimorë … Continued

Rusia bombardon infrastrukturën civile në qytetin verilindor të Kharkiv

Forcat ruse kanë vazhduar të bombardojnë qytetin verilindor të Kharkiv dhe rajonin. Sipas zyrtarëve të Ukrainës dy presona kanë vdekur dhe 19-të tjerë janë plagosur, shruan CNN. “Okupatorët rusë vazhdojnë të gjuajnë mbi infrastrukturën civile të Kharkiv dhe rajonit,” tha Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake rajonale të Kharkiv. “Gjatë ditës, pushtuesit shkaktuan 56 goditje, … Continued

Vazhdojnë bombardimet në Luhansk, dy të vrarë

Dy persona janë raportuar të vrarë në Luhansk, të Ukrainës. Pas, Mariupolit bombardimet intensive kanë vazhduar edhe në qytetet e tjera të Ukrainës nga forcat ruse. Guvernatori i rajonit lindor të Ukrainës Luhansk, Serhiy Haidai, tha se qytetet atje janë nën bombardime të vazhdueshme, shkruan BBC. Sipas Haidai dy persona ishin vrarë në Popasna – … Continued

Rusia pretendon se ka goditur avionët dhe helikopterët ukrainas

Rusia thotë se ka rrëzuar një avion luftarak ukrainas Su-25 dhe ka shkatërruar tre helikopterë Mi-8 në rajonin e Kharkiv, raporton BBC. Në përditësimin e saj të fundit, ministria e mbrojtjes pretendoi një sërë suksesesh pasi forcat e saj ajrore shënjestruan objekte të shumta ushtarake ukrainase gjatë natës. BBC nuk është në gjendje të verifikojë … Continued

Gjenerali britanik: Dërgimi i tankeve në Poloni nuk është një ide e çmendur

Kryeministrit i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka propozuar mundësin të dërgojë disa nga tanket e saj Challenger 2 në Poloni, për të ndihmuar Ukrainën. Gjenerali, Sir Chris Deverell, është pajtuar me këtë propozim dhe sipas tij kjo nuk është ide e çmendur, shkruan BBC. “Unë nuk mendoj se është një ide e çmendur”, tha … Continued

Kryeministri i Ukrainës: Mariupol është katastrofa më e madhe humanitare e shekullit

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, e quajti situatën në Mariupol katastrofën më të madhe humanitare që nga pushtimi i Rusisë, por ndoshta edhe katastrofa më e keqe e shekullit. Duke folur në një konferencë shtypi në Uashington të premten, Shmyhal, tha se mijëra njerëz kishin vdekur në Mariupol. “Ne do të shohim mizoritë e tmerrshme … Continued