Zelensky: Forcat ukrainase nuk kanë mjaftueshëm armë për të mposhtur Rusinë

Lufta në Ukrainë po vazhdon për gati dy muaj, derisa luftimet janë intensifikuar në Mariupol. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha të mërkurën se forcat e vendit nuk kanë mjaftueshëm armë “serioze dhe të rënda” për të mposhtur ushtrinë ruse në qytetin e Mariupolit, shkruan CNN. Ai përshkroi dy mënyra të mundshme për t’i dhënë fund … Continued

Rusia teston një raketë bërthamore

Rusia të mërkurën kishte kryer një testim të raketës balistike ndërkontinentale Sarmat. Kjo është një shtesë e re në arsenalin bërthamor të Rusisë, për të cilin presidenti, Vladimir Putin, tha se do t’u jepte armiqve të Moskës diçka për të menduar, shkruan Reuters. Putin u shfaq në televizion duke thënë se raketa ishte lëshuar nga … Continued

Putin: Jeta do të ndryshojë për mirë

Presidenti, Vladimir Putin, ka pohuar se Rusia do të arrijë objektivat e saj ushtarake në rajonin Donbas të Ukrainës lindore. Dhe sipas Putinit kjo do t’i lejojnë njerëzit të rifillojnë jetën e tyre normale, shkruan BBC. Duke folur në një takim në Kremlin që synonte të promovonte Rusinë si një tokë mundësish, Putin tha se … Continued

Kryetari i bashkisë së Mariupolit u kërkon banorëve të evakuojnë qytetin

Kryebashkiaku i Mariupolit, Vadim Boychenko më herët njoftoi se korridoret e evakuimit midis Mariupol dhe Zaporizhzhia do të hapeshin nga ora 14:00 me kohën lokale (11:00 GMT), shkruan BBC. Boychenko postoi se banorët do të jenë në gjendje të hipin në autobusë nga rruga Taganrogskaya e qytetit dhe ata gjithashtu do të ndalojnë pranë fabrikës … Continued

Kryeministri i Belgjikës: Lufta në Ukrainë është e krahasueshme me faqet më të errëta të historisë evropiane

Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, agresionin rus në Ukrainë e ka krahasuar me historitë më të errëta evropiane. Ai ka thënë se pushtimi i Ukrainës është “i krahasueshëm me faqet më të errëta të historisë evropiane dhe se është shqetësuese të shohësh se diçka e tillë mund të ndodhë ende në Evropë, shkruan CNN. Duke … Continued

“Ende 100,000 njerëz kanë mbetur në Mariupolin e shkatërruar”

Siç kemi raportuar, Ukraina shpreson të evakuojë 6,000 njerëz nga qyteti i rrethuar i Mariupolit përmes korridoreve humanitare të mërkurën, shkruan BBC. Megjithatë, kryebashkiaku i larguar nga Mariupol thotë se në qytet kanë mbetur edhe rreth 100 mijë banorë. Vadym Boichenko gjithashtu paralajmëroi se marrëveshja me Rusinë ishte vetëm paraprake. Nëse qëndron, do të jetë i … Continued

Mariupolit i mungon ushqimi, uji dhe ilaçet pas bllokadës 50-ditore

Nënkryetari i bashkisë së Mariupolit, Sergei Orlov, i cili thotë se në Mariupol jetojnë ende rreth 130,000 qytetarë të cilët janë në bllokadë për më shumë se 50 ditë dhe vuajnë nga mungesa e ushqimit, ujit, ilaçeve dhe ndihmës, shkruan BBC. Qytetarët që po jetojnë përmes bombardimeve dhe sulmeve ajrore të vazhdueshme po hasin “mungesë të … Continued

Më të rejat nga Ukraina

Pushtimi i Rusisë është i përqendruar në Ukrainën lindore. Trupat kundërshtare mbeten të bllokuara në luftime përgjatë vijës së frontit 300 milje (480 km) Ministria ruse e mbrojtjes u ka dhënë forcave ukrainase, të cilat janë të ngujuara në kompleksin e fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupol, një ultimatum të ri, që të … Continued