Google mohon zhbllokimin e imazheve satelitore të vendeve ushtarake ruse

Google ka mohuar të ketë bërë ndryshime në imazhet e saj satelitore të vendeve ushtarake të Rusisë pasi pretendimet e rreme u shpërndanë gjerësisht në internet se kishte imazhe të paqarta të pikave të caktuara, shkruan BBC. Një numër llogarish të inteligjencës me burim të hapur të vetë-përshkruara pohuan dje se Google kishte ndalur fshehjen e … Continued

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së bën thirrje për armëpushim në “Javën e Shenjtë”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka dënuar ofensivën ruse në Ukrainën lindore dhe ka bërë thirrje për një armëpushim katër-ditor për të shënuar Javën e Shenjtë të kishës ortodokse, shkruan BBC. “Në vend të festimit të jetës së re, kjo Pashkë përkon me një ofensivë ruse në Ukrainën lindore”, tha Guterres. Teksa, … Continued

Kina do të vazhdojë të forcojë koordinimin strategjik me Rusinë

Kina thotë se do të “vazhdojë të forcojë koordinimin strategjik” me Rusinë, pavarësisht se si “peizazhi ndërkombëtar mund të ndryshojë”. Zëvendësministri i Jashtëm i Kinës Le Yucheng ia shprehi këtë pikëpamje ambasadorit rus në Kinë Andrey Denisov gjatë një takimi të hënën. “Pavarësisht se si mund të ndryshojë peizazhi ndërkombëtar, Kina do të vazhdojë të … Continued

Një mijë civilë të bllokuar në një fabrikë çeliku në Mariupol

Udhëheqësi i ushtarëve të fundit ukrainas në portin e shkatërruar të Mariupolit u ka kërkuar liderëve botërorë që të organizojnë kalim të sigurt për civilët që strehohen në një fabrikë gjigande çeliku. Zyrtarët lokalë thonë se një mijë njerëz – shumë prej tyre të afërm të luftëtarëve – janë strehuar në bunkerë dhe tunele në … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Më herët sot, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se një ofensivë në shkallë të gjerë ruse është duke u zhvilluar në rajonin lindor të Donbasit. Bombardimi ka bërë që ish-qytetet turistike në lindje të përgatiten për një sulm ushtarak Ushtria ukrainase thotë se fokusi kryesor i trupave ruse është të depërtojnë mbrojtjen e ushtrisë ukrainase … Continued