Propaganda e luftës i lë të ndara motrat në Donbas

Rayisa Horislavets nuk ka folur me motrën e saj për dy javë. Motrat jetojnë në të dyja anët e vijës së frontit në Donbas në Ukrainën lindore – Rayisa në një fshat të kontrolluar nga Ukraina, motra e saj jo shumë larg në të ashtuquajturën Republika Popullore e Donetskut, e kontrolluar nga Rusia. Ata ndaluan së … Continued

Motrat nga Harkivi: E tërë jeta e paketuar për 20 minuta 

Dy motra në një apartament në Varshavë po bëjnë fletushka, përmes së cilave kërkojnë punë – për të pastruar apartamente, të lajnë dritare, të bëjnë pazar. Më pak se dy muaj më parë, Lilia Chebotarova, 39 vjeçe, farmaciste, punonte për një agjenci për patundshmëri. Motra e saj Tatiana, 46 vjeçe, punonte në një kompani private … Continued

Ukraina: Tre inxhinierë ushtarakë dhe tre civilë janë vrarë në Kharkiv

Tre inxhinierë ushtarakë nga Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës u vranë dhe katër të tjerë u plagosën rëndë gjatë largimit të municioneve thërrmuese në rajonin verilindor të Kharkivit të dielën.  Gjatë këtij aksidenti tre civilë u vranë dhe dhjetëra u plagosën nga bombardimet nga trupat ruse në 24 orët e fundit në rajon, shkroi … Continued

Një tjetër gjeneral rus ka vdekur në Ukrainë

Zëvendëskomandanti i ushtrisë së 8-të të forcave të armatosura ruse, Vladimir Petrovich Frolov, ka vdekur në luftën në Ukrainë. Një gjë të tillë e ka raportuar agjencia ruse e lajmeve TASS, shkruan BBC. Lajmi u konfirmua nga guvernatori i Shën Petersburgut, Alexander Beglov. Beglov tha: “Vladimir Petrovich Frolov vdiq një vdekje heroike në betejë me … Continued

Ukraina: Forcat ruse kanë probleme furnizimi në lindje

Forcat ruse kanë vazhduar me pushtimin e probleme, por ata po kanë probleme me furnizime. Forcat e armatosura të Ukrainës thanë të dielën se ndërsa Rusia vazhdon të përgatisë përforcime për një ofensivë në lindje, trupat e saj po përballen me probleme furnizimi. Në një deklaratë të postuar në Facebook, forcat e armatosura ukrainase pretenduan … Continued

Rusia bombardon periferinë e Kievit

Bombardimi i Rusisë në kryeqytetin e Kievit ka vazhduar edhe të dielën. Periferia e Kievit, Brovary, u sulmua me raketa të dielën në mëngjes, sipas kryebashkiakut të saj, Ihor Sapozhko. Sapozhko tha se objektet e infrastrukturës janë dëmtuar dhe se është e mundur që të ketë ndërprerje në furnizimin me energji dhe ujë. Forcat ruse … Continued

Anglia: Rusia po dërgon pajisje nga Bjellorusia për të rritur sulmin në Ukrainën lindore

Rusia po vazhdon të sulmojë Ukrainën e ndihmuar nga Bjellorusia. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se forcat ruse në Ukrainë po drejtonin furnizimet e siguruara nga aleati i saj Bjellorusia drejt rajonit lindor të vendit, ku sulmet janë intensifikuar, shkruan CNN. “Forcat ruse vazhdojnë të rivendosin pajisjet luftarake dhe mbështetëse nga Bjellorusia … Continued

Rusia kërkon dorëzimin e forcave ukrainase në Mariupol

Rusia ka kërkuar nga forcat ukrainase që ende luftojnë për të mbrojtur qytetin e rrethuar të Mariupolit të lënë armët. Ultimatumi i dukshëm vjen ndërsa Rusia vazhdon sulmin e saj të pamëshirshëm dhe shkatërrues në qytetin juglindor, shkruan CNN. Media shtetërore ruse, Ria, raportoi se pa përjashtim të gjitha njësitë e armatosura ukrainase dhe mercenarët … Continued