Numri i të vdekurve nga bombardimet në Kharkiv rritet në 10-të

Zyra e prokurorit në rajonin verilindor të Kharkivit thotë se të paktën 10 persona janë vrarë, përfshirë një foshnjë 7-muajshe, si rezultat i granatimeve nga forcat ruse. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha në Telegram se rreth orës 16:30 me orën lokale të së premtes, forcat ruse përdorën raketahedhës të shumtë kundër Qarkut Industrial të … Continued

Bombat thërrmuese vrasin 5 civilë në Mykolaiv

Pesë banorë u vranë dhe 15 u plagosën të premten nga municionet thërrmuese të shpërndara në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv. Një gjë të tillë e ka pretenduar në Telegram guvernatori i qytetit, Vitaliy Kim, shkruan CNN. “Përsëriteni edhe një herë […] Mos prekni objekte të çuditshme. Mund të jetë fatale”, paralajmëroi ai. Misioni i … Continued

Gjenden 900 trupa të civilëve në rajonin e Kievit

Autoritetet ukrainase vazhdojnë të zbulojnë më shumë trupa përreth kryeqytetit, Kiev. Më shumë se një javë pasi trupat ruse u larguan nga zona për t’u përqëndruar në Ukrainën lindore, numri i trupave të gjetur vazhdon të ngritet, shkruan BBC. “Me keqardhje, mund të them se ne kemi gjetur trupat e 900 civilëve të vdekur dhe … Continued

Zelensky: Bota duhet të përgatitet për mundësinë që Putini do të përdorë armë bërthamore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, është i bindur se Vladimir Putin do të përdorë armë bërthamore. Zelensky në një intervistë për CNN tha të premten se “të gjitha vendet e botës” duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus, Vladimir Putin, mund të përdorë armë bërthamore në luftën e tij kundër Ukrainës. “Jo vetëm unë, e … Continued

Putin: Evropa nuk mund të zëvendësojë naftën dhe gazin rus

Presidenti rus, Vladimir Putin, thotë se Evropa nuk ka alternativë përveçse të vazhdojë të përdorë energjinë ruse, duke paralajmëruar për pasoja ekonomike “jashtëzakonisht të dhimbshme” nëse kontinenti përpiqet të zëvendësojë furnizimin e tij me naftë dhe gaz. “Një zëvendësim i arsyeshëm për Evropën thjesht nuk ekziston. Thjesht nuk ka vëllime rezervë në tregun global dhe … Continued

Numri i refugjatëve ukrainas në Poloni arrin në 2.75 milionë

Më shumë se 2.75 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës njoftoi të premten Garda Kufitare e Polonisë. Numri i njerëzve që kalojnë kufirin në Poloni ka rënë ndjeshëm në javët e fundit dhe numri i njerëzve që shkojnë në Ukrainë është rritur, raporton “BBC”. Të enjten, 26,800 njerëz … Continued

Zyrtarët e Mariupolit: Rusët po zhvarrosin trupat e të vdekurve në qytet

Rusët dyshohet se po zhvarrosin trupa në Mariupol, sipas këshillit të qytetit ukrainas. Zyrtarët e qytetit në Mariupol thonë se pushtuesit rusë kanë filluar të zhvarrosin trupat e varrosur në oborret e blloqeve të banimit, raporton “BBC”. Këshilli Bashkiak i Mariupolit njoftoi në rrjetin social “Telegram” se pushtuesit rus nuk po i lejojnë banorët të … Continued

Ukraina: Rusia pa sukses në kapjen e qyteteve në Donetsk dhe Tavriya

Përpjekjet e Rusisë për të kapur Popasnën dhe Rubizhnën në Donetsk dhe Tavriya të Ukrainës lindore kanë qenë “të pasuksesshme”, thuhet deklaratën Shtabit të Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. Ukraina ka zmbrapsur tetë sulme ruse në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk në 24 orët e fundit, raporton “BBC”. Po ashtu, forcat ukrainase shkatërruan … Continued