Udhëheqësit evropianë vizitojnë Ukrainën

Njoftimi vjen pas një bisede telefonike midis presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe presidentit amerikan, Joe Biden, shkruan BBC. Njoftimi vjen pas një bisede telefonike midis presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe presidentit amerikan, Joe Biden, shkruan BBC. Njoftimi vjen pas një bisede telefonike midis presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe presidentit amerikan, Joe Biden, … Continued

SHBA do t’i dërgojë 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dërgojë 800 milionë dollarë shtesë për të ndihmuar ushtarin Ukrainase. Njoftimi vjen pas një bisede telefonike midis presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe presidentit amerikan, Joe Biden, shkruan BBC. Biden tha se mbështetja do të përfshijë armë të reja të përshtatura për të luftuar “sulmin më të gjerë” … Continued

OKB: Armëpushimi nuk duket i mundur

Një armëpushim i mundshëm Rusi-Ukrainë duket i pamundur në këtë fazë. Një gjë të tillë e ka thënë shefi i OKB-së, Antonio Guterres, shkruan BBC. Ai u tha gazetarëve këtë pasdite: “Për momentin një armëpushim global në Ukrainë nuk duket i mundur.” Në vend të kësaj, ai tha se OKB-ja po përqendronte përpjekjet e saj … Continued

Shtat të vrarë dhe 22 të plagosur në 24 orët e fundit në Kharkiv

Të paktën shtatë persona u vranë dhe 22 u plagosën nga bombardimet në 24 orët e fundit në Kharkiv. Një gjë të tillë e ka thënë guvernatori i Kharkivit, Soleh Synegubov, shkruan BBC. Ai ka thënë gjithashtu se trupat ukrainase kanë rrëzuar dy avionë rusë që sulmuan rajonin. Kharkiv – i cili ndodhet afër kufirit … Continued

Mariupol ende nuk ka rënë plotësisht nën pushtimin rusë

Shtetet e Bashkuara ende e konsiderojnë qytetin e Mariupolit si të kontestuar dhe jo plotësisht nën kontrollin e forcave ruse. Një gjë të tillë e ka thënë një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane, shkruan BBC. Rusia ka pohuar se mbi 1 mijë marinsa ukrainas janë dorëzuar në Mariupol, ku luftimet janë intensifikuar që nga … Continued

Rusia publikon pamjet me dron nga qyteti i shkatërruar i Mariupolit

Pamjet e publikuara nga Ministria ruse e Mbrojtjes tregojnë shkallën e dëmit në Mariupol. Ai vjen mes shenjave në rritje se Rusia mund të jetë në prag të pushtimit të qytetit port jugor, i cili dikur kishte një popullsi prej rreth 450 mijë banorë, shkruan BBC. Kryetari i bashkisë së Mariupolit thotë se 21 mijë … Continued

Macron kundërshton përdorimin e termit “gjenocid” për të përshkruar mizoritë ruse në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi t’i përshkruante veprimet ruse në Ukrainë si “gjenocid” në një intervistë televizive me transmetuesin publik France 2. I pyetur nëse edhe ai si presidenti Joe Biden, do të përdorte termin “gjenocid” për vrasjen e ukrainasve nga ushtria ruse, Macron tha se duhet të tregohet kujdes me terma të tillë, shkruan CNN. … Continued

Gati 200 fëmijë të vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë

Rreth 191 fëmijë janë vrarë dhe 349 të tjerë janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha se disa fëmijë kanë vdekur ditët e fundit për shkak të bombardimeve në verilindje dhe jug të Ukrainës, shkruan CNN. Trupat e djegur të një vajze … Continued

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e trupave ruse

Raportet dhe imazhet satelitore sugjerojnë se Rusia po ndërton trupa dhe pajisje në të paktën tre vende në kufirin e Ukrainës: rajonet Belgorod dhe Voronezh, dhe rreth qytetit të Matveev Kurgan në jug. Sipas BBC, brenda Ukrainës, Rusia po përforcon operacionet e saj rreth Izyum dhe po përgatitet të shtyjë në jug për të marrë … Continued