Australia do të hetojë raportet për substanca të mundshme kimike të përdorura në Ukrainë

Australia do të hetojë raportet për substanca të mundshme kimike të përdorura në Ukrainë, tha ministri i Jashtëm, shkruan CNN. Ministrja e Jashtme e Australisë, Marise Payne i ka quajtur raportet për një sulm të mundshëm që përfshin substanca kimike në Ukrainë “thellësisht shqetësuese” dhe tha se Australia do të punojë me homologët e saj … Continued

Zelenskyy i kërkon BE-së të vendosë sanksione ndaj të gjitha bankave dhe naftës ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, u ka kërkuar liderëve evropianë që të vendosin sanksione ndaj të gjitha bankave dhe naftës ruse. “Ne nuk mund të presim”, ka shtuar Zelensky. Në një fjalim në parlamentin e Lituanisë, lideri ukrainas bëri thirrje për sanksione ndaj të gjitha bankave ruse, duke i kërkuar Evropës që të “heqë qafe naftën … Continued

Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë, përfshihen edhe familjarë të Putinit

Japonia të martën ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë. Sipas Ministrisë së Jashtme të Japonisë, sanksionet përfshijnë asetet e 398 qytetarëve rusë, si dhe dy vajzat e Presidentit Vladimir Putin, Katerina Tikhonova dhe Mariya Vorontsova. Masat e reja synojnë gjithashtu anëtarët e familjes së ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, përkatësisht gruan e tij Mariya … Continued