Zelensky e falenderon Johnsonin për vizitën, thotë se me ndihmen e miqëve i afrohen fitores çdo ditë

Në Kiev, të shtunën ishte Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, i cili u takua me Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. Pas këtij takimi, Zelensky ka bërë një postim në Facebook – të cili ia ka bashkangjitur edhe disa fotografi – së bashku me Jonson. Zelensky shkroi se “Kievi është ende i vogël dhe me pjesë alarme … Continued

“Stand Up For Ukraine” dhuron 10 miliardë euro

Udhëheqësit globalë të qeverisë dhe biznesit, si dhe bankat kanë premtuar 10 miliardë euro për të ofruar mbështetje humanitare për Ukrainën. Premtimet u bënë gjatë ngjarjes ‘Ngrihuni për Ukrainën’ të organizuar nga Komisioni Evropian, Kanadaja dhe organizata ndërkombëtare e avokimit Global Citizen, shkruan BBC. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila bashkë-organizoi … Continued

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Johnson, takohet me presidentin e Ukrainës në Kiev

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, po zhvillon një takim me Presidentin, Volodymyr Zelensky në Kiev këtë pasdite. Ambasada e Ukrainës në Londër ka postuar në Twitter një fotografi të dy burrave duke zhvilluar bisedime. Nënkryetari i zyrës së presidentit ukrainas, Andriy Sybiha, tha në Facebook se Johnson dhe Zelensky po mbanin “një takim … Continued

Shkatërrohet depo e municioneve në Ukrainën qendrore

Teksa bombardimet ruse po vazhdojnë është shkatërruar një depo municioni në bazën ajrore Myrhorod në Ukrainën qendrore. Një gjë të tillë e bëri të ditur agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes, shkruan BBC. Një luftëtar i forcave ajrore ukrainase MiG-29 dhe një helikopter Mi-8 u shkatërruan gjithashtu në sulmin në bazën … Continued

Trupat e 132 personave u gjetën në Makariv

Gjithsej 132 trupa të pajetë janë gjetur në qytetin ukrainas Makariv. Një gjë të tillë e ka thënë portali e Ukrainska Pravda, duke cituar kryetarin e bashkisë së qytetit, shkruan BBC. Duke folur në një fjalim televiziv të premten, Vadym Tokar tha: “Që nga dje, ne gërmuam 132 trupa të civilëve që u ekzekutuan nga … Continued

Ukrainë: Vazhdojnë granatimet e rënda të Kharkivit

Edhe në ditën e 45-t të luftimeve kanë vazhduar bombardimet ruse në Ukrainë/ Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kharkiv, tha të shtunën se forcat ruse kanë vazhduar bombardimet e kryeqytetit rajonal të Kharkiv, shkruan CNN. “Gjatë ditës së kaluar, pushtuesit kanë shkaktuar rreth 50 goditje nga artileria, mortajat, tanket dhe MLRS (raketëhedhës … Continued

Rusia ankohet për përdorimin e dronëve turq nga Ukraina

Rusia është ankuar te zyrtarët turq se ushtria ukrainase po përdor dronët e prodhuar në Turqi. Duke folur në një konferencë për media të premten, një zyrtar turk tha se Ankaraja i kishte thënë Moskës se prodhuesi turk i dronëve Baykar Technologies është një kompani private dhe blerja e pajisjeve nga Ukraina kishte përfunduar para … Continued

Janë hapur dhjetë korridore evakuimi për të shtunën

Dhjetë korridore humanitare janë hapur për të shtunën, pasi Ukraina dhe Rusia ranë dakord për lejimin e largimit të qytetarëve. Korridoret humanitare përfshijnë edhe qytetin jugor Mariupol me transport privat. Një gjë të tillë e ka konfirmuar zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk. BBC-së takoi civilë që kishin arritur të largoheshin nga Mariupol ditët e fundit, … Continued

Brenda Çernobilit: Ne vodhëm karburantin rus për të parandaluar fatkeqësinë

Ish-centrali bërthamor në Çernobil në Ukrainën veriore u mor nga forcat ruse në ditën e parë të pushtimit, por tani është kthyer nën kontrollin e Ukrainës. Gjatë pushtimit rusë, Inxhinierët, mbikëqyrësit dhe stafi tjetër teknik u lejuan të vazhdonin punën, shkruan BBC. Stafi i Çernobilit ishte i prirur të mbante kontrollin e mirëmbajtjes së uzinës. … Continued

Japonia ka vazhduar të rris numrin e sanksioneve kundër Rusisë.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, mbajti një konferencë shtypi të premten në të cilën njoftoi dëbimin e tetë diplomatëve rusë dhe ndalimin total të importeve të qymyrit rus, shkruan BBC. “Rusia ka shkelur në mënyrë të përsëritur ligjin ndërkombëtar humanitar duke vrarë civilë dhe duke sulmuar centralet bërthamore. Këto janë krime të pafalshme lufte,” u tha … Continued