OKB: Të paktën 1,480 civilë të vrarë dhe 2,195 të plagosur në Ukrainë

Të paktën 1,480 civilë janë vrarë dhe të paktën 2,195 janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus. Nënsekretarja e përgjithshme e Kombeve të Bashkuara për çështjet politike dhe ndërtimin e paqes, Rosemary DiCarlo, tha se OHCHR beson se shifrat aktuale të viktimave civile janë “dukshëm më të larta”. Ajo vuri në dukje … Continued

Von der Leyen dhe Borrell pritet që të shkojnë në Ukrainë për të vizituar Zelenskyn

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, së bashku me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, do të udhëtojnë për në Kiev këtë javë për t’u takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. Lajmin është bërë i ditur nga zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Eric Mamer, përmes një njoftimi në Twitter. “Presidentja von der Leyen … Continued

Zhvillimet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se numri i viktimave civile mund të jetë shumë më i lartë në qytetet e tjera të çliruara nga kontrolli rus, pasi një numër në rritje i liderëve – përfshirë presidentin e SHBA-së Joe Biden – thonë se mizoritë  që supozohet se janë kryer nga forcat ruse  në Bucha janë një “krim … Continued