Britania e Madhe do të rrisë sanksionet ndaj Rusisë

Britania e Madhe ka diskutuar për rritjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe rritjen e mbështetjes për Ukrainën. Këtë e bëri të ditur Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss, duke folur së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Varshavë, shkruan CNN. “Është përgjegjësi e Mbretërisë së Bashkuar dhe aleatëve tanë, … Continued

Von der Leyen: BE-ja gati të dërgojë hetues për krimet e luftës në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ka bërë të ditur se Bashkimi Evropian është i gatshëm që të i dërgoi ekipet hetimore për krime lufte në Ukrainë. Von der Leyen ka bisedua në telefon me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky. “Unë fola me Presidentin Zelenskyy për vrasjen mizore të civilëve në Bucha dhe … Continued

BE dhe Ukraina do të hetojnë së bashku krimet e dyshuara të luftës ruse

Bashkimi Evropian ka krijuar një ekip të përbashkët hetimor me Ukrainën për të hetuar krimet e dyshuara ruse të luftës dhe krimet kundër njerëzimit. Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen i ofroi presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky ngushëllimet e saj për “vrasjet e tmerrshme” që u zbuluan gjatë fundjavës në ato që ajo … Continued

Kryebashkiaku i Buches: Nuk do ta falim Rusinë për mizoritë që ndodhën në qytet

Pasi  u shfaqën imazhe të trupave civilë të  shpërndarë nëpër rrugët e qytetit Bucha të Ukrainës, kryebashkiaku Anatoliy Fedoruk tha se nuk do t’i falet popullit rus për mizoritë që bëri në qytet. Ai tha se gjysma e qytetit është shkatërruar, dhe se ata po punojnë për identifikimin e trupave të civilëve që u qëlluan … Continued

Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë më shumë se 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe dërguan një avion që transportonte më shumë se 30 tonë furnizime mjekësore dhe ndihma në Ukrainë. Ky është avioni i tretë i dërguar nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ukrainë, në përgjigje të thirrjes humanitare ndërkombëtare për të mbështetur ukrainasit dhe ata të zhvendosur në Ukrainë, tha WAM. Emiratet e Bashkuara … Continued

Macron kërkon ndalimin e plotë të eksporteve të qymyrit dhe naftës nga Rusia në BE pas “krimeve të luftës” të Bucha

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se është “dëshira e tij” për të parë një bllokim total të eksporteve ruse të qymyrit dhe naftës në Bashkimin Evropian “këtë javë”, pas zbulimit të asaj që ai e përshkroi si “krime lufte” në qytetin ukrainas Bucha. Duke folur të hënën në transmetuesin francez France Inter, Macron tha … Continued

Gati 2.5 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni

Rreth 2,481,000 njerëz janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës, sipas Rojës Kufitare Polake. Megjithatë, numrat që kalojnë kufirin kanë rënë ndjeshëm në javët e fundit, shkruan BBC. Të dielën 22,300 kaluan, 6 për qind më pak nga e shtuna, shkroi agjencia në Twitter. Shumë më pak nga rekordi prej 142,300 … Continued

Rusia kërkon të mobilizojë fshehurazi 60 mijë rezervistë

Rusia ka filluar një mobilizim të fshehtë të rezervistëve, pretendon ushtria e Ukrainës në buletinin e saj të fundit të lajmeve në orën 04:00, më 4 prill. “Gjatë përzgjedhjes së kandidatëve, përparësi u jepet atyre që tashmë kanë përvojë luftarake”, thuhet në raport, duke identifikuar pesë rajone ruse dhe zonat kryesore të synuara, shkruan BBC. … Continued