Shefi i NATO-s vdekjen e civilëve në Bucha e quan brutalitet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me masakrën e shkaktuar nga forcat ruse në qytetin Bucha të Ukrainës. Stoltenberg vdekjen e civilëve e ka quajtur të papranueshme. Duke folur për CNN, ai tha se vdekjet ishin një brutalitet kundër civilëve që nuk është parë në Evropë për dekada dhe se kjo … Continued

80-vjeçarja ukrainase: Rusët i lidhën dhe i vranë komshinjtë e mi

80-vjeçarja ukrainase, Maria Dabizhe tregoi se si ushtarët rusë ishin paraqitur në shtëpinë e saj disa ditë pas fillimit të sulmeve në Ukrainë. “I pyeta se çfarë po bënin atje, ata më thanë se thjesht po përpiqemi të bëjmë punën tonë”, u shpreh Dabizhe, raporton Sky News. Ajo tha se vetëm kur rusët filluan të tërhiqen, … Continued

Macron: Imazhet e Bucha janë të padurueshme dhe Rusia duhet të përgjigjet për krimet

Presidenti francez, Emmanuel Macron i ka përshkruar imazhet nga Bucha si “të padurueshme”. Macron ndau dhembshurinë e tij për ukrainasit dhe viktimat, duke shtuar: “Autoritetet ruse do të duhet të përgjigjen për këto krime”. Udhëheqësi francez – i cili përballet me zgjedhje kombëtare këtë muaj – ka folur rregullisht me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë … Continued

Presidenti i Këshillit të BE-së premton sanksione të reja dhe akuzon Rusinë për masakrën në Bucha

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel u zotua të dielën për sanksione të reja kundër Rusisë, pasi u shfaqën imazhe tronditëse të 20 kufomave civile të shpërndara nëpër tokë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit. “I tronditur nga imazhet bezdisëse të mizorive të kryera nga ushtria ruse në rajonin e çliruar të Kievit”, shkroi … Continued

I dërguari i Izraelit në Ukrainë: Masakra në Bucha është krim lufte

Ambasadori i Izraelit në Ukrainë dënoi të dielën masakrën e dukshme në periferi të Kievit Bucha, duke thënë se vrasja e civilëve ishte një “krim lufte”. “Thellësisht i tronditur nga fotot nga Bucha. Vrasja e civilëve është një krim lufte dhe nuk mund të justifikohet”, shkroi Michael Brodsky në Twitter. Deklarata erdhi mes provave të … Continued

Borrell: Krimet e kryera në Ukrainë duhet të hetohen nga GJND-ja

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, ka bërë thirrje që të gjitha rastet nga lufta në Ukrainë të hetohen nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë. Përmes një postimi në Twitter, Borrell ka shprehur gatishmërinë e BE-së për të ndihmuar Ukrainën në dokumentimin e krimeve të luftës. … Continued

Sulmi i dukshëm rus godet depon e karburantit në Odesa

Një depo karburanti në qytetin ukrainas të Odesa është djegur mëngjesin e së dielës, sipas një ekipi të CNN në vendngjarje. Një dëshmitar i tha CNN se dëgjuan gjashtë shpërthime në depon e karburantit para lindjes së diellit. Ata thanë se kishin parë drone në qiell rreth zonës gjatë dy ditëve të fundit. Videoja e … Continued

Britania e Madhe: Rusia po koncentrohet në juglindje të Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar përditësimin e saj të mëngjesit mbi konfliktin. Sipas inteligjencës së saj ushtarake, Britania e Madhe ka vëzhguar një përqendrim të aktivitetit ajror rus në juglindjen e Ukrainës – gjë që sugjeron se është pjesë e një rifokusimi strategjik nga Moska në rajon, raporton “CNN“. Ndërsa forcat … Continued