Franca dhe Gjermania përgatiten për reduktimin e gazit rus

Franca dhe Gjermania po përgatiten për një reduktim të furnizimit të gazit rus. Një gjë të tillë e ka thënë ministri francez i ekonomisë, Bruno Le Maire. Ai po i përgjigjej paralajmërimit të presidentit rus Vladimir Putin se Moska do të mbyllë rubinetat për ata që refuzojnë të paguajnë në rubla. “Nesër mund të ketë … Continued

Britania e Madhe vendos më shumë sanksione ndaj individëve dhe mediave ruse

Britania e Madhe ka lëshuar sanksione të mëtejshme kundër 12 qytetarëve rusë dhe dy subjekteve mediatike. Sekretarja e Jashtme e Britanisë së Madhe Liz Truss tha se ajo ka në shënjestër propagandistët rusë dhe mediat shtetërore që përhapin gënjeshtra dhe mashtrime për pushtimin e paligjshëm të Ukrainës nga Putin, shkruan CNN. Personat e fundit të sanksionuar … Continued

Shefi i NATO-s: Sipas inteligjencës sonë njësitë ruse nuk po tërhiqen

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka folur para gazetarëve në Bruksel. Ai ka thënë se “sipas inteligjencës sonë, njësitë ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen. Rusia po përpiqet të rigrupohet, të rifurnizohet dhe të përforcojë ofensivën e saj në rajonin e Donbasit. Stolteberg thotë se forcat ruse nuk po tërhiqen, por po “rigrupohen”, duke … Continued

Kryeministri italian: Putin tha se nuk është koha e duhur për armëpushim në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin i tha kryeministrit italian, Mario Draghi se nuk ishin krijuar ende kushtet për një armëpushim në Ukrainë. Kështu tha Draghi në një konferencë shtypi të enjten kur u pyet për një telefonatë me Putinin një ditë më parë, raporton CNN. Draghi tha gjithashtu se Putini i tha atij se kontratat aktuale … Continued

Gjermania do të jetë më e varfër për shkak të luftës në Ukrainë

Gjermania do të jetë më e varfër për shkak të luftës në Ukrainë, por është një çmim i vogël për t’u paguar, sipas Ministrit të Ekonomisë, Robert Habeck. Habeck ka paralajmëruar se vendi i tij, ekonomia më e madhe në Evropë, do të goditet pas luftës në Ukrainë. Ai i tha transmetuesit publik ZDF të … Continued

Ministri i Jashtëm rus viziton Kinën dhe Indinë nën hijen e luftës në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov u takua këtë javë me homologët e tij në Kinë dhe Indi – dy vende nën presion për të dënuar  veprimet e Rusisë në Ukrainë  , ndërsa numri i të vdekurve nga konflikti i paprovokuar rritet. Lavrov u takua fillimisht me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi të mërkurën përpara një … Continued

SHBA beson se këshilltarët e Putinit kanë frikë t’i thonë të vërtetën

Pak më herët, përpara se shefi i spiunazhit të Mbretërisë së Bashkuar të jepte vlerësimin e tij për situatën në Ukrainë, pati takime informuese në SHBA – që parashtronin mendime të ngjashme. Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha se presidenti rus Vladimir Putin nuk është informuar plotësisht nga Ministria e tij e Mbrojtjes për dështimet … Continued

Zelensky kërkon sanksione të reja kundër Rusisë – në adresë të parlamentit australian

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri thirrje për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë gjatë një fjalimi virtual në parlamentin australian të enjten. “Distanca mes vendit tonë është e madhe,” tha Zelensky, “por nuk ka diçka të tillë si distanca nga brutaliteti i rusëve në tokën tonë ukrainase”. Ai po ashtu paralajmëroi për implikime të mëdha për … Continued

Si po raporton televizioni shtetëror rus për luftën në Ukrainë

Ukraina dhe “operacioni special ushtarak”, siç duhet quajtur në Rusi, mbetën në fokus të buletineve kryesore të lajmeve të mbrëmjes televizive në vend të mërkurën, shkruan BBC. Kufizimet për raportimin në vend janë gjithnjë e më të rënda dhe qasja në pothuajse të gjitha mediat e pavarura është e bllokuar ose e kufizuar – ose … Continued

Negociatori ukrainas tregon kur do të fillojnë bisedimet e paqes Ukrainë-Rusi

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës do të fillojnë përsëri në internet më 1 prill, ka thënë negociatori ukrainas David Arakhamia. Në një postim në internet të cituar nga Reuters, Arakhamia tha se Ukraina kishte propozuar që liderët e të dy vendeve të takoheshin, por Rusia refuzoi, duke thënë se duhej më shumë punë … Continued