Scholz paralajmëron Putinin të mos sulmojë vendet e NATO-s: “Mos guxo”

Kancelari Olaf Scholz ka njoftuar se vendet e NATO-s dhe Gjermania do të përmirësohen ndjeshëm në mënyrë që të mbrohen nga sulmet e mundshme nga Rusia.  “Ne e bëjmë veten aq të fortë sa askush nuk guxon të na sulmojë”, tha ai në mbrëmje në programin “Anne Will” në ARD. Ky është edhe mesazhi për … Continued

Ambasadorja ukrainase në SHBA: Rusia është një shtet terrorist i udhëhequr nga një kriminel lufte

Ambasadorja ukrainase në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Oksana Markarova, të dielën, sulmoi Rusinë për pushtimin Ukrainës. “Një shtet terrorist i udhëhequr nga një kriminel lufte”, ka thënë Marakarova. “Epo, ju e dini, është e qartë se për ne Rusia është një shtet terrorist i udhëhequr nga një kriminel lufte dhe ne po punojmë ditë … Continued

Negociatori ukrainas: Raundi tjetër i negociatave midis Rusisë dhe Ukrainës fillon të hënën në Turqi

Raundi tjetër i negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë do të mbahet drejtpërdrejt nga 28-30 mars në Turqi, tha në Facebook negociatori ukrainas David Arakhamia.  Ai nuk specifikoi se ku në Turqi do të takohen dy delegacionet të hënën, raporton CNN. Negociatat e mëparshme kanë dhënë pak rezultat.

Macron reagon ndaj Biden që e quajti Putinin “kassap”

Presidenti francez Emmanuel Macron dukej se paralajmëroi kundër etiketimit të Putinit të dielën.  “Nuk do të përdorja terma të tillë sepse jam ende në bisedime me presidentin Putin”, tha Macron gjatë një interviste në Channel France 3, raporton CNN. Kjo vjen pasi presidenti amerikan Joe Biden lëshoi ​​kritika të forta kundër  liderit rus gjatë një takimi me refugjatët … Continued

Ukraina eksporton drithërat e para me tren në Evropë

Ukraina ka eksportuar drithërat e para në Evropë përmes transportit hekurudhor. Kjo pasi, portet detare të vendit kanë mbetur të bllokuara për shkak të pushtimit rus. Kështu thuhet në raportin e konsulencës bujqësore (APK Inform). Ukraina është një prodhues dhe eksportues kryesor global i drithërave dhe pothuajse të gjitha eksportet e saj janë transportuar tradicionalisht … Continued

Zelensky kërkon armë: Duam vetëm 1 për qind të asaj çka ka NATO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka kërkuar përsëri qeverive perëndimore që të furnizojnë vendin e tij me avionë, tanke dhe sisteme të mbrojtjes raketore. Përmes një video-mesazhi, Zelensky “u ankua” se avionët rus nuk mund të rrëzohen me mitralozë. “Çfarë po bën NATO? A është duke u drejtuar nga Rusia? Çfarë presin ata? Kanë kaluar … Continued

Mbretëria e Bashkuar: Intensiteti i luftës në Ukrainë po rritet

Lufta në Ukrainë po arrin në një shkallë tjetër çdo ditë që ajo zgjat, dhe forcat ruse duket se nuk do të ndalen. Kështu njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar të cilët kanë bërë një përditësim mbi luftimet e fundit në Ukrainë. Ata thanë se forcat ruse vazhdojnë të godasin objektiva në … Continued

Biden thotë se Putini “nuk mund të qëndrojë në pushtet”, reagon Kremlini

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet”, por Shtëpia e Bardhë tha më pas se kjo nuk ishte një thirrje për ndryshim regjimi. “Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet,” tha Biden në përfundim të një fjalimi të mbajtur në … Continued