21 civilë të vrarë nga bombardimet pranë Kharkiv

Të paktën 21 persona janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur kur forcat ruse bombarduan qytetin Merefa, rreth 25 kilometra (rreth 15 milje) në jugperëndim të Kharkiv, sipas zyrës së prokurorit rajonal. Sulmi ndodhi në orën 3:30 të mëngjesit duke shkatërruar një shkollë dhe një klub arti, raporton BBC. Dhjetë nga të plagosurit janë në … Continued

“NATO nuk do të ndërhyjë me forca ushtarake në luftën në Ukrainë”

NATO nuk do të rrezikojë një përshkallëzim në luftën në Ukrainë duke ndërhyrë me forcë ushtarake, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në konferencën e përbashkët për shtyp në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg të enjten. “Është detyra kryesore e aleancës të sigurojë sigurinë e të gjithë anëtarëve” potencoi ai, shkruan CNN. Gjermania … Continued