Rusia akuzon Ukrainën për sulm me raketa në Belgorod

Të paktën tre persona kanë vdekur në shpërthimet në qytetin rus të Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov. Një zëdhënës i ministrisë ruse të mbrojtjes tha se mbrojtja ajrore kishte shkatërruar tre raketa balistike ukrainase Tochka-U me koka të grumbulluara, por fragmente të njërës kishin rënë në një bllok apartamentesh, shkruan … Continued

Tre të vrarë pas shpërthimeve në qytetin kufitar rus

Të paktën tre persona kanë vdekur në shpërthimet në qytetin rus të Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov. Shpërthimet shkatërruan pjesërisht 11 ndërtesa banimi dhe të paktën 39 ndërtesa banimi private, tha ai, shkruan BBC. Sistemet e mbrojtjes ajrore u aktivizuan nga shpërthimet. Deklarata e guvernatorit nuk mund të konfirmohej në … Continued

Ukraina dhe Rusia pretendojnë kontrollin mbi Lysychansk

Qyteti lindor i Ukrainës, Lysychansk, është në qendër të pretendimeve konkurruese, me forcat ruse dhe ukrainase që thonë se e kanë nën kontroll. Ukraina thotë se forcat e saj po përballojnë granatimet intensive ruse atje, por këmbëngul se qyteti nuk është pushtuar, shkruan BBC. Megjithatë, separatistët e mbështetur nga Rusia thonë se kanë hyrë me … Continued