Ukraina ndërpret lidhjet me Sirinë, pasi Damasku njeh rajonet e shkëputura

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi të mërkurën se do të ndërprejë marrëdhëniet diplomatike me Sirinë, në të njëjtën ditë kur Damasku njohu legjitimitetin e dy rajoneve separatiste të mbështetura nga Rusia në zonën e Donbasit të Ukrainës. Vendimi i Sirisë për të njohur pavarësinë dhe sovranitetin e republikave të vetëshpallura separatiste në Luhansk dhe Donetsk … Continued

Mbretëria e Bashkuar premton 1 miliard paund shtesë në mbështetje ushtarake për Ukrainën

Britania e Madhe do të ofrojë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard paund për Ukrainën – gati dyfishim në mbështetjen e saj për luftën kundër pushtimit rus. Financimi i ri e çon ndihmën ushtarake dhënë Kievit në 2.3 miliardë paund – dhe Britania e Madhe ka shpenzuar gjithashtu 1.5 miliardë funte në mbështetje humanitare … Continued

SHBA: Putini dëshiron të marrë pjesën më të madhe të Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, besojnë agjencitë e inteligjencës amerikane. Trupat e Moskës janë dobësuar aq shumë nga luftimet, megjithatë, zyrtarët amerikanë vlerësojnë se ato janë në gjendje të bëjnë vetëm fitime të ngadalta territoriale, shkruan BBC. Kjo do të thotë se lufta mund të zgjasë … Continued