Vazhdojnë luftimet intensive në Severodonetsk

Luftimet intensive vazhdojnë brenda Severodonetsk, një nga rajonet e Ukrainës. Kështu ka njoftuar zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzianyk. “Armiqësitë me intensitet të lartë” vazhdojnë në Severodonetsk, ku trupat ukrainase luftojnë për të zmbrapsur përparimet e Rusisë, tha Motuzianyk. Ai tha se forcat ruse tashmë nën kontrollin e qendrës së qytetit po … Continued

Ukrainë: 1200 trupa mbeten të paidentifikuar

Deri në 1200 trupa, përfshirë disa të gjetur në varreza masive, nuk janë identifikuar ende, ka thënë kreu i Policisë Kombëtare të Ukrainës. Ihor Klymenko tha për Interfax se procedimet penale ishin hapur në lidhje me vdekjen e më shumë se 12,000 njerëzve – shumë prej tyre u gjetën edhe në varre masive, raporton BBC. “Rreth … Continued

Nga Shtëpia e Bardhë thonë se bllokada e eksportit nga Rusia do të ketë ndikim global

Koordinatori i Këshillit të Sigurimit Kombëtar të SHBA-së për Komunikimet Strategjike John Kirby tha se presidenti rus Vladimir Putin, ka bllokuar ushqimin me pushtimin e Ukrainës prej Rusisë. Siç raporton CNN, Kirby ka thënë se administrata e presidentit të SHBA-së Joe Biden dhe vendeve partnere po punojnë për të kapërcyer një bllokadë eksporti që po shkakton … Continued