Sulmi raketor rus në qytetin Chortkiv plagos 22 persona, njëri prej tyre ishte fëmijë

22 persona –përfshirë një fëmijë 12 vjeçar – janë lënduar nga sulmi i ushtrisë ruse në Chortkiv të Ukrainës. Sulmi po ashtu ka shkatërruar pjesërisht një objekt ushtarak, ka njoftuar guvernatori i rajonit të Ternopilit, Volodymyr Trush, raporton BBC. Trush tha se katër raketa kishin goditur qytetin mbrëmë, duke dëmtuar katër ndërtesa banimi. “Nuk kemi … Continued

Rusia shkatërron edhe urën e dytë që lidh qytetet e mëdha ukrainase

Ushtria ruse ka shkatërruar një urë të dytë që lidh qytetet fqinje Severodonetsk dhe Lysychansk dhe po bombardon të tretën, tha Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhansk. Rusët shkatërruan urën e Pavlogradit midis Severodonetsk dhe Lysychansk në rajonin Luhansk të Ukrainës më 22 maj, raporton BBC. Haidai tha se situata në Severodonetsk është jashtëzakonisht e … Continued

Ukrainë: Goditet fabrika kimike ndërsa luftimet ndizen në Severodonetsk

Rusia po vazhdon ofenzivën e saj në lindjen e shtetit ukrainas dhe tashmë ka në kontroll pika kyçe të regjionit. Granatimet ruse kanë shkaktuar një zjarr të madh në një fabrikë kimike në qytetin kyç lindor të Severodonetsk, ku luftimet “pa ndalur” janë ndezur, tha guvernatori i rajonit. Serhiy Haidai i tha televizionit ukrainas se … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Zyrtarët ukrainas thonë se ushtrisë së tyre po i mbarojnë municionet ndërsa ajo përfshihet në beteja intensive artilerie me forcat ruse Vitaly Kim, guvernatori i rajonit të Mykolaiv-it në vijën e frontit jugor, u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të shpejtojnë shpërndarjen e armëve dhe municioneve me rreze të gjatë për të ndihmuar Ukrainën të … Continued