Trupat ruse përpiqen të rrethojnë forcat e Ukrainës pranë Severodonetsk

Ne kemi raportuar për situatën në Severodonetsk ditët e fundit – qytet në rajonin e Donjeckut në Ukrainën lindore, i cili aktualisht po përjeton luftimet më të këqija, raporton BBC. Sipas ushtrisë ukrainase, rusët kanë vazhduar sot operacionet sulmuese në zonën e Severodonetsk për të provuar të marrin kontrollin e plotë të qytetit dhe të krijojnë … Continued

Dhjetra qytetarë mund të jenë të sëmurë nga kolera në Mariupol

Si pasojë e luftimeve të vazhdueshme në Mariupol, sipas zyrtarëve ukrainas kushtet po përkeqësohen si dhe njerëzit janë në rrezik të sëmundjeve. Kryetari i bashkisë së qytetit vlerëson se dhjetëra banorë mund të jenë të sëmurë dhe ky numër pritet të rritet, shkruan CNN. Kolera, dizenteria dhe sëmundje të tjera infektive janë tashmë në qytet, … Continued

Ukraina: Rusia mund ta vazhdojë luftën me ritmin aktual edhe për një vit

Rusisë po i mbarojnë raketat precize dhe do të jetë në gjendje të vazhdojë luftën me ritmin aktual vetëm për një vit, ka pohuar drejtoria e mbrojtjes e Ukrainës. Drejtoria kryesore e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës tha se Rusia po kryente shumë më pak sulme raketore dhe po përdorte raketa Kh-22, për … Continued

Zyrtarët ukrainas: Dhjetëra civilë të vrarë në bombardimet ruse

Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake të rajonit Dnipropetrovsk të Ukrainës, thotë se qyteti Kryvyi Rih, i vendosur në pjesën qendrore të vendit, tani është nën zjarr të vazhdueshëm nga forcat ruse. “Komunitetet e Zelenodolskut dhe Shyrokiv vuajnë më shumë. Për fat të keq, gjashtë vetë vdiqën atje: 179 shtëpi, dy shkolla, një kopsht dhe … Continued

Dy britanik dhe një maroken që luftuan për Ukrainën, dënohen me vdekje nga Rusia

Dy britanikë dhe një maroken që u kapën ndërsa luftonin për Ukrainën, janë dënuar me vdekje nga një gjykatë prokurimi ruse në Ukrainën lindore. Britanikët Aiden Aslin dhe Shaun Pinner dhe Brahim Saaudun janë akuzuar për mercenarë, thotë media shtetërore ruse. Gjykata, e cila nuk është e njohur ndërkombëtarisht, është në të ashtuquajturën Republika Popullore … Continued