Rusia mund të ketë humbur 20,000 ushtarë thotë një zyrtar perëndimor

Numri i ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë tani mund të jetë deri në 20,000 – sipas vlerësimit të fundit nga një zyrtar i lartë perëndimor raporton BBC. Vlerësimet e mëparshme, të dhëna disa javë më parë, ishin rreth 15,000. Ky vlerësim zyrtar është rritur në “midis 15,000 dhe 20,000”. Zyrtari perëndimor, i cili nuk dëshiron … Continued

Sulmuesja ruse, Karpova flet kundër luftës në Ukrainë

Emri i plotë i Nadya Karpova – Nadezhda – do të thotë “shpresë” në rusisht. Ajo ka një tatuazh të vogël me fjalën në anglisht në pjesën e përparme të qafës, shkruan BBC. Ajo e bëri atë kur ishte 21 vjeç, por as nuk i kujtohet se çfarë shpresash kishte në atë kohë. Tani ajo … Continued

BE do të ndihmoj Ukrainën me 205 milion euro për shkak të krizës humanitare

Komisioni Evropian ka njoftuar se Bashkimi Evropian do t’I dal në ndihmë Ukrainës me 205 milion euro për shkak të krizës humanitare në rritje. Sipas CNN, këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Komisionit të BE-së për buxhet dhe burime njërëzore, ndihmën humanitare dhe menaxhimin e krizave, Balazs Ujvari. Sipas Ujvari, kjo ndihmë e çon ndihmën e … Continued

Ambasadori rus: Rusia po përparon në pushtimin e Ukrainës

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara tha se ushtria e vendit po përparon sipas planit në të ashtuquajturin operacion special ushtarak në Ukrainë. Nebenzya tha se duket qartë që Rusia po “përparon” në Ukrainë, shkruan CNN. “Askush nuk premtoi se do ta dorëzonte brenda tre apo shtatë ditësh, siç thonë disa ekspertë tani.” Ai pohoi … Continued