Zyrtarët: Rusia po dërgon grurë ukrainas jashtë shtetit

Rusia po dërgon grurë nga Ukraina jashtë shtetit, thonë zyrtarët e emëruar nga Rusia në Ukrainën jugore të okupuar. Pretendimi – të cilin BBC nuk ka qenë në gjendje ta verifikojë – vjen pasi zyrtarët ukrainas akuzojnë Rusinë për vjedhjen e rreth 600,000 tonë drithë dhe eksportimin e disa prej tyre. Rusia mohon se po … Continued

Ukraina kritikon politikën energjetike të Merkelit

Ukraina ka kritikuar ish-kancelaren gjermane, Angela Merkel, pasi ajo tha se nuk kishte “asgjë për të kërkuar falje” për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014 raporton BBC. Merkel, e cila u largua nga detyra gjashtë muaj më parë, tha të martën se Evropa dhe Rusia ishin fqinjë që nuk … Continued

Trupat ukrainas që u vranë duke e mbrojtur Mariupolin iu kthehen familjarëve

Trupat e vdekur të një numri ushtarësh ukrainas të cilët u vranë duke e mbrojtur portin kyç juglindor të Mariupolit kanë mbërritur në Kiev. Siç raporton BBC, familjët e ushtarëve thonë se kjo ishte pjesë e një shkëmbimi me Rusinë, në të cilën secila palë mori 160 trupa. Për këtë Moska nuk ka komentuar. Më tepër … Continued