Rusia humbet një tjetër gjeneral në Donbas

Një gjeneral rus ka vdekur në Donbas, tha media shtetërore ruse, duke cituar kanalin Telegram të një korrespondenti të luftës të dielën. Gjenerali rus u identifikua si Roman Kutuzov nga media shtetërore ruse dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës. “Sipas kanalit Telegram të korrespondentit ushtarak Alexander Sladkov, Kutuzov, një vendas i Forcave Ajrore, i çoi … Continued

Putin i dërgon një paralajmërim SHBA-ve

Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëroi të dielën se Moska do të godiste objektiva të reja nëse SHBA-ja do të furnizonte Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi. Dorëzimi i armëve të reja në Kiev synon vetëm të “zvarritë konfliktin e armatosur për aq kohë sa të jetë e mundur”, tha Putin në një intervistë … Continued

Ukraina i kundërpërgjigjet Macron-it pas deklaratave për mos poshtërim të Rusisë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka goditur presidentin francez, Emmanuel Macron pasi ai tha se ishte jetike që Rusia të mos poshtërohet për pushtimin e saj. Macron tha se ishte e rëndësishme që presidenti, Vladimir Putin të kishte një rrugëdalje nga ai që ai e quajti një “gabim themelor”, raporton BBC. Por Dmytro Kuleba tha se … Continued

Ukrainë: Shpërthimet tronditin Kievin

Një person është lënduar nga një numër shpërthimesh që ndodhën sot në disa pjesë të Kievit në Ukrainë. Kolona tymi të zi u panë mbi horizontin e qytetit ndërsa shërbimet e emergjencës u përballen me pasojat. Siç raporton BBC, ky qyteti është kursyer kryesisht në muajt e fundit nga sulmet, ndërsa forcat ruse përqendrojnë sulmet në rajonin … Continued