Rusia: Njësitë ukrainase tërhiqen nga Severodonetsk

Njësitë e forcave të armatosura të Ukrainës kanë pësuar humbje kritike – deri në 90% në disa njësi – gjatë betejës për qytetin kyç lindor të Severodonetsk, thotë Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, shkruan BBC. Në një postim në Telegram, ai thotë se njësitë ukrainase tani po tërhiqen në drejtim të Lysychansk, një qytet në … Continued

Zelensky u kërkon kryebashkiakëve amerikanë të ndërpresin lidhjet me qytetet ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkoi kryebashkiakëve amerikanë të ndërpresin lidhjet “vëllazërore” me qytetet ruse. Ai kërkoi që të marrin pjesë në “projektin më të madh ekonomik të kohës duke ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës pas luftës, shkruan CNN. “Dhjetëra qytete amerikane ruajnë të ashtuquajturën “vëllazëri” me qytetet e Federatës Ruse”, tha Zelensky, duke përfshirë Çikagon … Continued

Sulmet ajrore ruse mbi Donbas po rriten duke shkaktuar “dëm dhe viktima civile”

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe, tha se Rusia po rrit sulmet ajrore në rajonin lindor të Donbasit. Raketat  po përdoren për të penguar lëvizjen e përforcimeve dhe furnizimeve të trupave ukrainase. Por Ministria e Mbrojtjes thotë se këto sulme kanë dështuar të kenë ndonjë ndikim të rëndësishëm dhe rezervat e raketave të drejtuara … Continued

Ukraina rimerr tokën në Severodonetsk, tani kontrollon gjysmën e qytetit

Ukraina tani kontrollon rreth gjysmën e qytetit të Severodonetsk në Ukrainën lindore, pasi ka marrë një pjesë të tokës nga rusët. Kështu bëri të ditur Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut. “Më parë kishte një situatë të vështirë dhe diku rreth 70% e Severodonetsk u kap, tani ne i kemi zhvendosur … Continued

Rusët hedhin të gjitha rezervat e tyre në Severodonetsk

Luftimet po vazhdojnë në rrugët e qytetit lindor të Severodonetsk, thotë guvernatori i rajonit të Luhansk raporton BBC. Në postimet në Telegram këtë mëngjes, Serhiy Haidai thotë se forcat ukrainase kanë zmbrapsur nëntë sulme të armikut në 24 orët e fundit, me një tank, një sistem artilerie dhe tetë automjete të blinduara të shkatërruara. Ai thotë … Continued