Rreth 1000 civilë janë strehuar në uzinën e rrethuar të Mariupolit në Azovstal

Civilët, duke përfshirë gra, fëmijë dhe të moshuar, po strehohen brenda fabrikës së hekurit dhe çelikut Azovstal në portin ukrainas të rrethuar të Mariupolit. Shefi i policisë Myhailo Vershynin, të Mariupolit, tha se rreth 1000 njerëz në total janë të strehuar atje dhe se rezervat e ushqimit mund të mbaronin shpejt, shkruan CNN. “Këtu mbrojtësit janë … Continued

Putin: Perëndimi shënoi autogol duke vendosur sanksione ndaj Rusisë

Presidenti rus Vladimir Putin, sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë, i quajti si “autogol”. Ai tha se kjo ka çuar në një përkeqësim të ekonomisë në Perëndim. Duke folur për gjendjen e ekonomisë së brendshme të Rusisë, Putin tha se inflacioni po stabilizohej dhe se kërkesa me pakicë në vend ishte normalizuar, shkruan BBC. Vendet perëndimore kanë … Continued

Shumë anije ruse shmangin ndalimin e portit të BE-së

Anijet me flamur rus tani ndalohen të hyjnë në portet në Belgjikë, Bullgari dhe Itali nën sanksionet e BE-së, por ka shumë përjashtime, shkruan BBC. Raundi i pestë i sanksioneve të BE-së të vendosura për pushtimin e Rusisë në Ukrainë përfshin ndalimin e portit, por deklarata e BE-së më 8 prill tha se “përjashtimet zbatohen … Continued

“Papa qau për fëmijët e vrarë në Ukrainë”

Një anëtar i parlamentit të Ukrainës, i cili takoi Papa Françeskun këtë fundjavë, tha se Papa u pushtua nga emocionet kur iu tha për fëmijët që kishin vdekur gjatë pushtimit rus, shkruan CNN. Maria Mezentseva, e cila ndodhet në Romë si pjesë e një delegacioni ukrainas, tha për CNN se ajo e informoi personalisht Papën “për … Continued

Gjashtë persona të vravë në Lviv

Gjashtë persona janë vrarë dhe tetë janë plagosur në Lviv pasi raketat goditën objektet ushtarake dhe një pikë shërbimi të gomave të makinave në qytetin perëndimor të Ukrainës këtë mëngjes, ka konfirmuar guvernatori rajonal, Maksym Kozytsky – për BBC. Një fëmijë ishte në mesin e të vdekurve, tha ai. Autoritetet ukrainase në rajonin jugor të … Continued

Çfarë po ndodh në Ukrainë?

Pesë sulme me raketa janë raportuar në qytetin perëndimor të Lviv të hënën në mëngjes, ndërsa sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në Kiev dhe disa pjesë të tjera të Ukrainës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se e ka ftuar presidentin francez Emmanuel Macron të vizitojë vendin për të parë vetë aktet e “gjenocidit” të … Continued