Zhvillimet e fundit nga Ukraina

Ukraina

Rusia thotë se faza e parë e luftës ka përfunduar dhe tani do të fokusohet në “çlirimin e plotë” të rajonit lindor të Donbasit

Zyrtarët perëndimorë besojnë se kjo nënkupton se Moska e di se strategjia e saj e paraluftës ka dështuar

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të përdorë fuqi të madhe zjarri në qytetet ukrainase pasi duket të kufizojë humbjet e saj të konsiderueshme.

Presidenti i Ukrainës Zelensky tha se “goditjet e fuqishme” ndaj Rusisë e kanë ngadalësuar ritmin e saj dhe pretendoi se më shumë se 16,000 trupa ruse ishin vrarë deri më tani.

Megjithatë, ministria ruse e mbrojtjes ka dhënë një përditësim mbi viktimat e saj ushtarake vetëm për herë të dytë – thotë se 1,351 ushtarë të saj janë vrarë, një shifër shumë më e ulët se vlerësimet ukrainase dhe perëndimore.

Pentagoni ka thënë se forcat ukrainase mund të rimarrin qytetin jugor të Khersonit , i cili ishte një nga qytetet e para që forcat ruse morën në ditët e para të luftës.

Udhëheqësi francez Emmanuel Macron thotë se Franca, Greqia dhe Turqia po përpiqen të organizojnë një evakuim të civilëve nga qyteti port i rrethuar i Mariupolit . Macron thotë se do ta diskutojë këtë me Putinin, pasi Zelensky paralajmëron se situata humanitare atje po përkeqësohet, raporton BBC.

Putin ka nënshkruar një ligj që kriminalizon përhapjen e ‘lajmeve të rreme’ për punën e zyrtarëve jashtë vendit – një vepër që mund të dënohet me 15 vjet