Xi dhe Macron: Parimi i 2 shteteve, zgjidhja e vetme për konfliktin

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron ranë dakord se parimi i dy shteteve “është zgjidhja e vetme për të zgjidhur konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit”. CCTV raportoi këtë kur raportoi për një bisedë midis dy krerëve të shtetit. Telefonata vjen pak ditë pas vizitës në Kinë të ministres së Jashtme franceze Catherine Colonna dhe pas takimeve të sotme të ministrit të Jashtëm kinez Wang Yi me një delegacion nga PNA dhe vendet arabo-islame. Sipas TV kinez, Xi dhe Macron kanë rënë dakord të “vazhdojnë të mbajnë komunikimin për çështjet ndërkombëtare dhe rajonale me interes të përbashkët dhe të kontribuojnë në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit botëror”.