WSJ: Izraeli vonon pushtimin e Gazës se po pret raketat amerikane

Izraeli ka pranuar, të paktën tani për tani, kërkesën amerikane për të vonuar pushtimin e Gazës në mënyrë që Shtetet e Bashkuara të mund të lëvizin raketa në zonë. Këtë e raporton Wall Street Journal, duke cituar disa burime. Pentagoni po përshpejton vendosjen e një duzinë sistemesh të mbrojtjes ajrore, raporton Wall Street Journal, për të mbrojtur trupat amerikane në rajon nga raketat dhe raketat. Zyrtarët amerikanë e kanë bindur Izraelin të presë derisa gjithçka të jetë gati, ndoshta në fund të javës.