Vajza që nuk do të largohej nga Ukraina pa qenin e saj

Një studente indiane 20-vjeçare, e cila u largua nga Ukraina me Husky-n e saj Siberian, ka tërhequr admirim dhe trolling.

Arya Aldrin dhe qenushja e saj pesë muajshe, Zaira, ndërmorën një udhëtim rraskapitës nga qyteti i Vinnytsya në Rumani, nga ku u evakuuan me një fluturim qeveritar indian, raporton BBC.

Kur filluan zhurmat e luftës në Ukrainë, Arya thotë se mendimi i saj i vetëm ishte, “çfarëdo që të ndodhë, unë nuk mund të largohem nga Zaira”.

Gjatë rrugës për në kufirin rumun, asaj iu desh të bënte 20 km (12 milje), duke mbajtur Zaira në pjesën më të madhe të rrugës – ndërsa përballej me një dhimbje shpine nga periudha e saj.

Përkushtimi i saj ndaj kafshës fitoi lavdërimin e saj, megjithëse disa pyetën pse qeveria indiane duhet të strehojë kafshët në fluturimet e evakuimit kur njerëzit ishin në rrezik.

Por Arya thotë se Zaira nuk zuri hapësirën e destinuar për njerëzit – ajo udhëtoi në një kafaz në pjesën e ngarkesave të fluturimit të tyre nga Rumania në Delhi.

“Unë jam një studente mjekësie – ne jemi mësuar të shpëtojmë jetë pa diskriminim. Dhe nuk është sikur lënia e saj pas do të kishte ndihmuar dikë,” thotë ajo.

Shpëtimi i kafshëve gjatë një krize humanitare mund të jetë një çështje e mprehtë. Në vitin 2021, shtetasi britanik Pen Farthing, i cili drejtonte një strehë kafshësh në Afganistan, u kritikua ashpër se u largua nga vendi me qentë dhe macet – por jo stafin e tij afgan – pasi talibanët morën pushtetin.

Ai tha se nuk mundi t’i merrte me vete në atë kohë për shkak të kërcënimeve nga talebanët. Punëtorët e strehës më vonë arritën në MB./SHQIP.com