Ushtria ruse pretendon se ka avancuar rreth Mariupolit

Ushtria ruse ka njoftuar se ka – përparime rreth qytetit kyç të Mariupolit në Ukrainën juglindore dhe përsëritë pretendimet se nuk po synon zonat civile gjatë pushtimit, shkruan CNN.

“Njësitë e forcave të armatosura të Republikës Popullore të Donetskut ngushtuan rrethimin e qytetit të Mariupolit dhe gjithashtu morën kontrollin e vendbanimeve Vinogradnoye, Sartaka dhe Vodyanoye,” tha gjeneralmajor Igor Konashenkov në një konferencë video. 

Të mërkurën, kryebashkiaku i Mariupol tha se forcat separatiste të mbështetura nga Rusia dhe Rusia kishin rrethuar qytetin dhe se granatimet kishin goditur 400,000 banorët e tij. 

Diku tjetër në Ukrainë, ushtria ruse njoftoi se civilët në qytetin e Borodianka, në rajonin e Kievit, mund të dilnin përmes një korridori të caktuar në drejtim të Berestianka.

Ushtria ruse konfirmoi gjithashtu atë që e përshkroi si një “sulm me precizion të lartë me rreze të gjatë” në rajonin Lysa Hora të Kievit, duke pretenduar se kishte në shënjestër një qendër radio-televizioni që dyshohet se po përdorej nga Shërbimi i Sigurimit Shtetëror i Ukrainës për “operacione psikologjike kundër Rusisë”. .” Nuk ka pasur viktima apo dëme në ndërtesa banimi, tha ai.

Rusia vazhdimisht mohon të ketë shkaktuar viktima civile në Ukrainë. Mediat ndërkombëtare dhe vëzhguesit kanë dokumentuar gjerësisht viktima civile dhe dëmtime në infrastrukturën civile.