Ushtria izraelite vret komandantin e forcave detare të Hamasit

Ushtria izraelite vrau komandantin e Forcave Detare të Hamasit, të Brigadës së qytetit të Gazës, Ratib Abu Tzahiban. Zëdhënësi ushtarak tha këtë sipas të cilit Tzahiban organizoi dhe komandoi tentativën për infiltrim në Izrael më 24 tetor. Marina – shtoi zëdhënësi – po ofron mbështetje për forcat tokësore të angazhuara deri më tani brenda Gazës për inkursionin që filloi mbrëmjen e djeshme.