Ukraina dhe Rusia pretendojnë kontrollin mbi Lysychansk

Qyteti lindor i Ukrainës, Lysychansk, është në qendër të pretendimeve konkurruese, me forcat ruse dhe ukrainase që thonë se e kanë nën kontroll.

Ukraina thotë se forcat e saj po përballojnë granatimet intensive ruse atje, por këmbëngul se qyteti nuk është pushtuar, shkruan BBC.

Megjithatë, separatistët e mbështetur nga Rusia thonë se kanë hyrë me sukses në qytet dhe kanë arritur në qendër të tij.

Mediat ruse treguan video të forcave separatiste ose ruse që me sa duket parakalonin nëpër rrugë.

Burimet ruse kanë postuar gjithashtu në Twitter video të flamurit sovjetik që dyshohet se është vendosur në qendrën administrative të shkatërruar të qytetit, por kjo nuk është verifikuar.

Është qyteti i fundit i mbajtur nga Ukraina në Luhansk, pjesë e rajonit industrial të Donbasit. Rusia pushtoi qytetin e afërt të Severodonetsk muajin e kaluar./Shqip.com