Të rejat e fundit nga fabrika e çelikut në Mariupol

Rusia thotë se do të lejojë civilët e bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol të evakuojnë zonën që tani, shkruan BBC.

Armëpushimet e mëparshme për të lejuar evakuimin e civilëve nga Mariupol kanë dështuar ose nuk janë respektuar vazhdimisht nga forcat ruse.

Ajo vjen pasi bombardimet e fabrikës së çelikut, ku luftëtarët dhe civilët ukrainas janë strehuar, vazhduan gjatë fundjavës.

Pavarësisht se presidenti rus Putin deklaroi javën e kaluar se ushtarët e tij nuk do të përpiqeshin të hynin në uzinën e Azovstal, forcat e armatosura ukrainase raportojnë se trupat u përpoqën të sulmonin kompleksin të dielën.

Presidenti Zelensky ka thënë se bisedimet e paqes me Rusinë do të ishin të pamundura nëse ushtarët e strehuar në fabrikën e çelikut do të vriteshin dhe Kryqi i Kuq Ndërkombëtar ka bërë thirrje për hyrje në Mariupol për të evakuuar civilët e bllokuar dhe luftëtarët e plagosur.