“Stacionet e trenit nën zjarr” në Ukrainën qendrore dhe perëndimore

Pesë stacione treni në Ukrainën qendrore dhe perëndimore janë sulmuar, duke rezultuar në një numër viktimash, shkruan BBC.

Oleksander Kamyshin, i cili drejton kompaninë shtetërore hekurudhore të Ukrainës Ukrzaliznytsia, i tha televizionit ukrainas se sulmet ndodhën brenda një ore nga njëri-tjetri të hënën në mëngjes.

Ai vjen pas një sulmi me raketa nga forcat ruse muajin e kaluar në një stacion hekurudhor në qytetin lindor të Ukrainës, Kramatorsk, i cili vrau të paktën 50 njerëz – përfshirë fëmijë – teksa prisnin të evakuoheshin në pjesë më të sigurta të vendit.