SHBA: Mijëra civilë të vdekur në Gaza, por nuk e dimë saktësisht se sa

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se ka “mijëra” të vdekur civilë në Gaza, por nuk mund të japin një shifër më specifike. Këtë e tha zëdhënësi i Pentagonit, Pat Ryder, cituar nga CNN. “Askush në këtë administratë nuk dyshon se ka pasur vdekje, se civilë kanë humbur jetën në Gaza”, tha zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, duke nënvizuar megjithatë se të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë e Gazës, e kontrolluar nga Hamasi. , nuk mund të konsiderohet e sigurt. “Ajo që ne themi është se kjo është një ministri e drejtuar nga Hamasi…, e cila vetëm pak javë më parë shkaktoi një sulm të tmerrshëm terrorist në Izrael dhe që ka një histori të shifrave të fryra dhe të pasakta të viktimave”, vazhdoi Patel, pasi autoritetet e Gazës raportuan 10 mijë viktima civilë sot.