Rusia akuzon Ukrainën për sulm me raketa në Belgorod

REUTERS

Të paktën tre persona kanë vdekur në shpërthimet në qytetin rus të Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov.

Një zëdhënës i ministrisë ruse të mbrojtjes tha se mbrojtja ajrore kishte shkatërruar tre raketa balistike ukrainase Tochka-U me koka të grumbulluara, por fragmente të njërës kishin rënë në një bllok apartamentesh, shkruan BBC.

“Ky sulm me raketa ishte planifikuar dhe nisur qëllimisht ndaj popullatës civile,” tha zëdhënësi Igor Konashenkov.

Ai tha gjithashtu se Rusia kishte rrëzuar dy dronë të armatosur ukrainas që po i afroheshin Kurskut, gjithashtu në Rusinë jugore.

Ministria ukrainase e mbrojtjes mohoi pretendimin rus. Zëdhënësi Yuriy Sak i tha BBC-së se “shërbimi ynë i sigurisë ka përgjuar shumë herë telefonata midis ushtarakëve rusë, të cilat dëshmojnë se ndonjëherë, më shpesh, këto lloj aktivitetesh janë… provokime nga pala ruse”.

Që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt, duke pretenduar se donte të “çmilitarizonte” dhe “denaziste” Ukrainën pasi ajo u afrua më pranë NATO-s, mijëra civilë dhe luftëtarë janë vrarë ose plagosur, ndërsa të paktën 12 milionë njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre .

Shtetet perëndimore janë përgjigjur duke armatosur Ukrainën dhe duke vendosur sanksione të paprecedentë ndaj Rusisë, një superfuqi bërthamore dhe furnizues global i energjisë./Shqip.com