Renditja e të gjitha fakteve pas sulmit rus në Ukrainë

Luftimet në mes të Ukrainës dhe Rusisë kanë arritur në ditën e dytë.

Në lidhje me këtë gazetarët e Associated Press po dokumentojnë aktivitetin ushtarak në të gjithë Ukrainën , ku dezinformimi po rritet gjatë një ofensive ruse tokësore dhe ajrore.

Me mediat sociale që përforcojnë një përrua pretendimesh dhe kundërpretendimesh ushtarake, mund të jetë e vështirë të përcaktohet saktësisht se çfarë po ndodh .

Një vështrim në disa nga ato që mund të konfirmohen.

Aktiviteti me dëshmitarë të drejtpërdrejtë:

– Automjetet ushtarake ruse që kalojnë nga Bjellorusia në Ukrainë në pikën e kalimit Senkovka në rajonin Chernihiv

– Automjetet ushtarake ruse që kalojnë një urë pranë Tavriysk dhe Novaya Kakhovka në rajonin jugor Kherson dhe helikopterë ushtarakë rusë që fluturojnë mbi zonë

— Pamjet e kamerave të sigurisë që tregojnë automjete ushtarake ruse që kalojnë nga Krimea në territorin e kontrolluar nga qeveria në pikën e kontrollit Armyansk

– Helikopteri rus Ka-52 në fushë afër Kievit pasi supozohet se u detyrua të zbarkonte.

— Separatistët e mbështetur nga Rusia në automjete të blinduara që kalojnë një lumë në pamjet nga rajoni lindor i Luhanskut, duke thënë se ata kapën territorin nga forcat ukrainase.

– Shpërthimet rreth Kievit dhe pasojat e tyre

– Helikopterë që fluturojnë mbi Kiev, që besohet të jenë rusë

— Zjarr pranë selisë së agjencisë së inteligjencës ukrainase

– Shpërthime në Dnipro në Ukrainën lindore

– Shpërthime pranë një aeroporti dhe një depoje bombash në Myrhorod në Ukrainën lindore, duke përfshirë tingujt e granatimeve.

— Një lagje banimi e granatuar në Mariupol, një qytet strategjik në Detin Azov pranë kufirit me Rusinë. Kryebashkiaku tha se tre persona u vranë. Një bazë kundërajrore u godit gjithashtu dhe kryebashkiaku tha se pista e aeroportit aty pranë ishte dëmtuar.

— Lufta në Hostomel, një qytet 7 kilometra (4 milje) nga Kievi, dhe shtëpia e prodhuesit të avionëve Antonov dhe një aeroport me një pistë mjaft të gjatë për të marrë të gjitha llojet e avionëve, duke përfshirë aeroplanët më të mëdhenj të mallrave. Të paktën një shtëpi është shkatërruar, sipas pamjeve të marra nga AP.

– Një predhë shpërtheu brenda një ndërtese apartamentesh në qytetin lindor të Kharkiv; një banor përshkroi shpërthimin dhe tha se një fqinj u plagos në këmbë dhe u mor nga një ambulancë

— Pak jashtë zonave të kontrolluara nga separatistët, në Bakhmut, oficerët ushtarakë të stacionuar në rrugë dhe turmat që u rreshtuan në pikat e karburantit dhe bankat për t’u përgatitur për të ikur

— Në Sievierodonetsk, familjet fshihen në një strehë për bomba pas raportimeve për dy shpërthime

Njoftuar nga autoritetet ukrainase dhe ruse:

— Forcat ruse kapën centralin bërthamor të Çernobilit, vendi i aksidentit më të rëndë bërthamor në botë (këshilltari presidencial ukrainas)

— Një avion ushtarak u rrëzua në rajonin Obukhiv, rreth 40 kilometra (25 milje) në jug të qendrës së Kievit. Në bord ndodheshin 14 persona, pa ndonjë përcaktim të viktimave. (Ministria e Emergjencave të Ukrainës)

– Bombardimi ajror i një impianti elektrik në Tripilya, rreth 40 km (25 milje) në jug të Kievit, afërsisht në të njëjtën zonë ku avioni ushtarak ukrainas u raportua të ishte rrëzuar më parë (zyra e presidentit ukrainas)

– Ushtria ruse thotë se shkatërroi 83 objekte ushtarake ukrainase dhe konfirmoi se forcat e saj janë zhvendosur në Ukrainë nga Krimea. (Ministria e Mbrojtjes e Rusisë).