Qeveria e Hamasit: 11,470 palestinezë të vrarë në Gaza

Sulmi izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori ka vrarë 11,470 njerëz, përfshirë 4,707 fëmijë, 3,155 gra dhe 668 të moshuar, ndërsa 29,000 janë plagosur. Kështu deklaroi Ministria palestineze e Shëndetësisë, e kontrolluar nga Hamasi. Ndër të vdekurit janë 203 punonjës të kujdesit shëndetësor dhe 36 punonjës të mbrojtjes civile, ndërsa më shumë se 210 punonjës të kujdesit shëndetësor janë lënduar. Ai gjithashtu thekson se 197 palestinezë u vranë nga të shtënat e ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor dhe 2,750 u plagosën.