Pushtimi i Ukrainës: Studentët indianë jetojnë në frikë për shkak të bombardimeve në Kharkiv

“Ne ishim duke fjetur kur një tingull shurdhues – një shpërthim – na nxori nga shtretërit tanë. E gjithë ndërtesa u drodh,” thotë 22-vjeçarja Soumya Thomas, duke kujtuar momentin kur ajo u largua nga banesa e saj e kolegjit në Kharkiv disa ditë më parë.

Rusia ka bombarduar qytetin ukrainas që nga e shtuna, duke shpërthyer dritaret dhe madje duke goditur shkollat ​​dhe shtëpitë, shkruan BBC.

Miku i Soumya-s, një student tjetër indian, Naveen S Gyangoudar, vdiq të martën kur ai u largua nga bunkeri në Kharkiv, ku ishte strehuar për të blerë ushqim.

Natën e granatimeve, Soumya thotë se ajo dhe miqtë e saj morën “çfarëdo që mundën” dhe vrapuan në dyqan ushqimor dhe më pas në bunkerin më të afërt. Të gjithë ata, përfshirë Naveen, ishin studentë të Universitetit Kombëtar të Mjekësisë në Kharkiv, shkruan BBC.

“Ishte i turbullt, i errët dhe kaq i ftohtë – nuk kishte ujë të pijshëm, kështu që na duhej të pinim ujë me gypa. Jashtë, herë pas here binin shpërthime. Dhe kur mbaronte ushqimi, ne duhej t’ia dilnim me vetëm një herë në ditë”.

Soumya thotë se ata qëndruan në bunker me shpresën se “qeveria indiane do të vepronte së shpejti” dhe do t’i shpëtonte.

“Por më pas vdiq miku im. Dhe unë mendova me vete: askush nuk vjen të na shpëtojë”, deklaroi ajo për BBC.

Dymbëdhjetë orë dhe tre trena të humbur më vonë, Soumya thotë se është e rraskapitur.

Ajo po fliste për BBC të martën mbrëma, ndërsa grupi – prej 20 personave- priste një tren për në Lviv, një qytet në cepin perëndimor, afër kufirit polak, ku ata shpresojnë të gjejnë ndihmë për të shkuar në shtëpi.

“Ka gjashtë ditë që nuk kemi fjetur apo nuk kemi ngrënë siç duhet. Ka një zhurmë shpërthimi që na shpon veshët… shoqja ime po ka probleme me frymarrjen dhe as farmacia nuk është hapur për t’i dhënë ilaçet.”

Ajo shqetësohet se furnizimet e saj të pakta – tetë vezë të ziera, një bukë dhe dy pako biskota – mund të mos i zgjasin gjatë udhëtimit 15-orësh përpara, shkruan BBC.

Mijëra studentë indianë besohet se janë ende të bllokuar në Kharkiv pasi predhat e artilerisë godasin qytetin.

India ka shtuar përpjekjet për rikthimin e studentëve në Indi nga Ukraina.

Rreth 12,000 studentë janë kthyer deri më tani, tha sekretari i jashtëm i Indisë.

Ministria e Jashtme e vendit ka këshilluar indianët që të shkojnë në zonat kufitare dhe të kalojnë për të hipur në fluturime speciale nga Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe Rumania, shkruan BBC.