Ndihmësi i Putinit thotë se bisedimet me Ukrainën janë planifikuar për në mesditë me orën e Moskës

Bjellorusia

Ndihmësi i presidentit rus, Vladimir Medinsky, tha se bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës pranë kufirit Ukrainë-Bjellorusi parashikohet të fillojnë në mesditën e Moskës (04:00 ET) të hënën, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Medinsky tha se ekipi i tij ishte “gati për negociata menjëherë pas mbërritjes së tyre (të palës ukrainase), raporton CNN.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA-Novosti citoi Medinsky të thoshte se logjistika për delegacionin ukrainas ishte “shumë e vështirë”, me kohën e mbërritjes që u shty disa herë.

Dy delegacionet do të takohen pranë lumit Pripyat në kufi.

Trupat ukrainase inspektojnë vendin e një sulmi ajror rus në Kiev

Zyra e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky tha se presidenti bjellorus Alexander Lukashenko e telefonoi Zelenskyn të dielën dhe i ofroi garanci sigurie, duke thënë se Lukashenko “kishte marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorusi do të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit të delegacionit ukrainas”. takim dhe kthim”.

Takimi i planifikuar i së hënës pason një mori deklaratash nga Kremlini, i cili pretendoi më parë se pala ukrainase kishte kundërshtuar propozimin e Rusisë për t’u takuar në Bjellorusi me një propozim për t’u takuar në Varshavë dhe më pas kishte hequr dorë nga kontaktet. Zyra e Zelensky mohoi pretendimet se Kievi refuzoi të negocionte.