Mbretëria e Bashkuar mbron hapësirën ajrore polake nga agresioni rus

Mbretëria e Bashkuar do të vendosë sistemin raketor Sky Saber dhe 100 trupa në Poloni.

Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace e bëri njoftimin të enjten gjatë një vizite në Varshavë, shkruan BBC.

Wallace – tha në se “ne do të vendosim sistemin e raketave anti-ajrore Sky Saber me rreze të mesme veprimi në Poloni me rreth 100 personel për t’u siguruar që ne të qëndrojmë përkrah Polonisë, duke mbrojtur hapësirën e saj ajrore nga çdo agresion i mëtejshëm nga Rusia”.

Ku njoftim vie – në kohën kur NATO po lëviz për të forcuar sigurinë e krahut të saj lindor pas sulmeve ruse – në Ukrainë.