Mbi 200 mjekë dhe infermierë janë vrarë deri më tani në Gaza

TOPSHOT - A fire rages at sunrise in Khan Yunish following an Israeli airstrike on targets in the southern Gaza strip, early on May 12, 2021. - Israeli air raids in the Gaza Strip have hit the homes of high-ranking members of the Hamas militant group, the military said Wednesday, with the territory's police headquarters also targeted. (Photo by YOUSSEF MASSOUD / AFP) (Photo by YOUSSEF MASSOUD/AFP via Getty Images)

Të paktën 202 punonjës shëndetësorë janë vrarë në Rripin e Gazës që nga 7 tetori dhe 200 janë plagosur, sipas një njoftimi të autoriteteve të enklavës palestineze.

Numri i të vdekurve përfshin mjekë, infermierë dhe ndihmësmjekë.

Gjithsej 25 spitale dhe 52 qendra mjekësore u eliminuan nga bombardimet e forta izraelite të enklavës, thanë autoritetet e Hamasit.

Sipas tyre më shumë se 60 autoambulanca janë sulmuar dhe 55 janë jashtë shërbimit.

Numri i të vdekurve palestinezë që nga e mërkura ishte 11,470, nga të cilët 4,407 janë fëmijë.

Më shumë se 29,000 njerëz janë plagosur.

Në spitalin al-Shifa, 40 pacientë, përfshirë tre foshnja të lindura para kohe, kanë vdekur që nga 11 nëntori për shkak të mungesës së karburantit.