Kryeministrja e Estonisë: Në qiejt demokratikë nuk ka vend për avionët e shtetit agresor

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, ka mbyllur hapësirën ajrore për avionët rusë, duke iu bashkuar fqinjit baltik, Letonisë.

Kallas, përmes një postimi në Tëiiter u ka kërkuar vendeve të tjera të Bashkimit Evropian të ndjekin të njëjtin shembull.

“Në qiejt demokratikë nuk ka vend për avionët e shtetit agresor. #QëndroniMeUkrainën”, thuhet në postimin e saj.

Kryetari i kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, e ka shpallur një shtetrrethim që do fillojë nga ora 17:00 deri të dielën në ora 08:00.

Ai në Tëitter ka shkruar se të gjithë qytetarët që qëndrojnë në rrugë gjatë orës policore do të konsiderohen anëtarë të grupeve të sabotimit dhe zbulimit rus, raporton BBC.

Kjo masë e zëvendëson orën e mëparshme policore që ishte nga ora 22:00 deri në ora 07:00./Shqip.com