Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke mbërrijnë në Kiev

EPA-EFE/MIGUEL A. LOPES

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë mbërritur me tren në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal.

Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të Bashkimit Evropian, tha Shmyal në Twitter , duke vlerësuar “guximin e miqve të vërtetë”.

Udhëheqësit do të diskutojnë “mbështetje të Ukrainës dhe forcimin e sanksioneve kundër agresionit rus”, shtoi ai.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki gjithashtu postoi në Twitter fotot e shfaqjes së tij në bisedë me kryeministrat e tjerë vizitorë.

“Këtu, në Kievin e shkatërruar nga lufta, po shkruhet historia. Pikërisht këtu, liria lufton kundër botës së tiranisë. Është këtu që e ardhmja e të gjithë neve varet në balancë. BE-ja mbështet UA-në, e cila mund të llogarisë në ndihmën e miqve të saj – ne e sollëm këtë mesazh në Kiev sot”, tha ai./Shqip.com