Kremlini: Putin i tha Macronit se forcat ruse nuk paraqesin kërcënim për civilët ukrainas

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron

Presidenti rus Vladimir Putin pati një telefonatë me homologun e tij francez Emmanuel Macron, të iniciuar nga pala franceze të hënën, tha Kremlini në një deklaratë.

Gjatë bisedës, të dyja palët “patën një shkëmbim serioz dhe të plotë të mendimeve rreth situatës në Ukrainë”, tha Kremlini, raporton CNN.

“Pala franceze ka shprehur pikëpamjet e saj të njohura” në lidhje me shpresën e saj për një zgjidhje të shpejtë përmes dialogut dhe negociatave, thuhet në deklarimin e Kremlinit.

“Vladimir Putin ka theksuar se një zgjidhje e tillë është e mundur vetëm me konsideratë të pakushtëzuar të interesave legjitime të Rusisë për mbrojtje, duke përfshirë njohjen e sovraniteti rus mbi Krimenë, zgjidhjen e detyrave të çarmatosjes dhe denazifikimit të Ukrainës dhe sigurimin e statusit të saj neutral.”

Deklarata shtoi se Rusia është e hapur për negociata me Ukrainën.

Ajo pohoi gjithashtu se Forcat e Armatosura Ruse nuk paraqesin asnjë kërcënim për civilët [në Ukrainë] dhe fajëson për kërcënimin nacionalistët ukrainas.

“Presidenti rus ka theksuar se Forcat e Armatosura Ruse nuk kërcënojnë civilët dhe nuk godasin objektet civile. Kërcënimi vjen nga nacionalistët ukrainas që përdorin popullsinë civile si mburojë njerëzore, vendosin qëllimisht sisteme të armëve goditëse në zonat e banuara dhe që intensifikuan granatimet e qyteteve në Donbas”.

Putin dhe Macron ranë dakord të qëndrojnë në kontakt, përfundoi deklarata.

Sulmi i vazhdueshëm rus ka shkaktuar vuajtje dhe viktima të shumta në popullatën ukrainase. Agjencia e OKB-së për Refugjatët tha të hënën se më shumë se 500,000 refugjatë ishin larguar deri më tani nga Ukraina në vendet fqinje në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë dhe agresionit ushtarak.

Numri i civilëve që dihen të vrarë në Ukrainë është të paktën 352, prej tyre 14 fëmijë, tha të dielën Ministria e Brendshme e Ukrainës.

Një zyrtar i lartë amerikan u tha gazetarëve të hënën se forcat ruse “po shkaktojnë dëme civile dhe po godasin objektiva civile”, por është e paqartë “nëse është e qëllimshme dhe e urdhëruar”, shtoi zyrtari.