Irani thirrje vendeve myslimane: Ndërprisni lidhjet politike me Izraelin

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei u kërkoi shteteve myslimane që “të paktën të ndërpresin lidhjet e tyre politike me Izraelin për një periudhë të kufizuar kohore”.

Gjatë një konference të përbashkët midis anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik dhe Lidhjes Arabe të mbajtur në Riad, vendet myslimane nuk ranë dakord për vendosjen e sanksioneve kundër Izraelit, siç kërkoi presidenti iranian Ebrahim Raisi.

Kujtojmë se Ayatollah Ali Khamenei ishte takuar në fillim të muajit me liderin e organizatës palestineze Hamas, të mbështetur nga Teherani, Ismail Haniya, i cili “e informoi Khamenein për zhvillimet e fundit në Rripin e Gazës, për krimet e regjimit sionist në Gaza, si dhe për zhvillimet në Bregun Perëndimor”.

Republika Islamike tha se mbështet Hamasin, por nuk kishte luajtur asnjë rol në sulmin e befasishëm të grupit ndaj Izraelit muajin e kaluar.