Forcat ruse kanë rezerva municionesh vetëm edhe për tre ditë

Rezervat për forcat ruse mund të zgjasin vetëm edhe tre ditë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se forcat ruse kanë rezerva municionesh dhe ushqimesh që do të zgjasin “jo më shumë se tre ditë”.

Në deklaratën e tyre thuhet se forcat ruse kanë tre ditë furnizime me karburant, të cilat plotësohen nga kamionë-cisternë. Ata nuk kanë mundur të plotësojnë nevojat e grumbullimit të trupave, shkruan BBC.

Tutje në deklaratë thuhet se gjatë 24 orëve të fundit, Forcat Ajrore të Ukrainës kanë goditur nëntë objektiva ajrore ruse një avion, gjashtë mjete ajrore pa pilot (UAV) dhe dy helikopterë.

Në Okhtyrka, një qytet i vogël në rajonin Sumy në Ukrainën qendrore, 300 ushtarakë rusë refuzuan të kryenin armiqësi në Ukrainë dhe u larguan nga zona e operacionit.

Forcat ukrainase mbrojtën 13 sulme dhe shkatërruan 14 tanke, tetë automjete luftarake të këmbësorisë, dy automjete tërheqëse me shumë qëllime, tre sisteme artilerie dhe katër automjete të tjera.