Delegacioni ukrainas rrugës për në raundin e dytë të bisedimeve me Rusinë

Delegacionet nga Rusia dhe Ukraina do të takohen për një raund të dytë bisedimesh sot në Bjellorusi, pasi një këshilltar presidencial ukrainas konfirmoi se përfaqësuesit e tyre ishin rrugës, shkruan CNN.

Mykhailo Podolyak shkroi në Twitter se delegacioni ukrainas po udhëtonte për në pikën e takimit pasi zyrtarët rusë thanë se do të mbaheshin të enjten. 

“Në rrugë për bisedime me Federatën Ruse. Tashmë në helikopterë. Ne do të fillojmë brenda dy orësh”, shkroi Podolyak në Twitter së bashku me një foto të tij me David Arahamiya, një zyrtar i lartë i partisë qeverisëse.

“Bisedimet do të zhvillohen”, tha ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov më herët në një video-konferencë.

Lavrov pretendoi – pa prova – se pala ukrainase kishte vonuar qëllimisht mbërritjen e tyre dhe sugjeroi se Ukraina është një shtet kukull i Shteteve të Bashkuara.

Gjithashtu të enjten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se një delegacion rus ishte në Bjellorusi duke pritur për homologët e tyre ukrainas.

“Delegacioni ynë ishte në vend mbrëmë. Ai priste negociatorët ukrainas mbrëmë, gjithë natën, pastaj në mëngjes. Ata janë ende duke pritur,” tha ai. “

“Por, siç e dini, bisedimet nuk kanë filluar. Negociatorët ukrainas nuk po nxitojnë. Le të shpresojmë që ata të arrijnë sot,” shtoi Peskov.

Delegacionet nga të dy vendet do të takoheshin të mërkurën për një raund të dytë bisedimesh.

Raundi i parë i bisedimeve të hënën zgjati për pesë orë dhe përfundoi pa ndonjë përparim.