80-vjeçarja ukrainase: Rusët i lidhën dhe i vranë komshinjtë e mi

80-vjeçarja ukrainase, Maria Dabizhe tregoi se si ushtarët rusë ishin paraqitur në shtëpinë e saj disa ditë pas fillimit të sulmeve në Ukrainë.

“I pyeta se çfarë po bënin atje, ata më thanë se thjesht po përpiqemi të bëjmë punën tonë”, u shpreh Dabizhe, raporton Sky News.

Ajo tha se vetëm kur rusët filluan të tërhiqen, situata u bë më e qartë.

Dabizhe u shpreh se komshinjtë e saj katër dyer më poshtë ishin lidhur me duar dhe këmbë dhe ishin vrarë. Më pas, luftëtarët e mbrojtjes territoriale gjetën një bodrum poshtë një rruge të mbushur me trupa të vdekur.

Saktësisht, aty u gjetën 18 burra, gra dhe fëmijë deri në 14 vjeç.

Këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka bërë një sërë pretendimesh për veprimet e ushtarëve rusë në Ukrainë.

“Deklarata e sotme do t’i kushtohet botës për t’i kushtuar vëmendje atyre krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit që u kryen nga ushtria ruse në Bucha, Irpin dhe Hostomel,” tha Oleksiy Arestovych, duke iu referuar zonave të çliruara së fundmi nga kontrolli rus.

“Këto qytete që janë çliruar përfaqësojnë skena nga filmat horror, skena postapokaliptike.

“Midis viktimave të krimeve ruse janë gra të përdhunuara që u përpoqën t’i djegin, vranë zyrtarë të pushtetit vendor, fëmijë të vrarë, të moshuar të vrarë, burra të vrarë, shumë prej të cilëve i kanë duart e lidhura, gjurmë torture dhe të qëlluar pas shpine. të kokave të tyre./